V litvínovském zařízení kvůli rozšíření kapacity zrekonstruovali celé patro. Práce začaly už v roce 2013. Druhou etapou pak pokračovali v loni. Minulý týden krajský radní pro sociální problematiku Martin Klika, spolu s ředitelem zařízení Vladimírem Vopelkou, nové patro s lůžky pro nemocné Alzheimerovou chorobou uvedli slavnostně do provozu.

„Zájem o tuto sociální službu je obrovský. Téměř okamžitě se kapacita oddělení naplnila," prozradil ředitel janovského sociálního zařízení Vladimír Vopelka s tím, že původně mělo oddělení 16 lůžek. Po rekonstrukci jich dalších 21 přibylo. „Z nových jednadvaceti lůžek už zbývá také pouze sedm volných," znovu upozorňuje na velký zájem Vopelka.

Další zlepšování

Pokoje jsou jednolůžkové i dvoulůžkové. Nechybí terapeutické dílny a společenský prostor. Oddělení je uzavřené, klienti ale mají možnost pohybu po celém zařízení. Do budoucna zvažuje ředitel zavedení elektronického hlídání klientů, kteří dostanou náramky a budou se moci samostatně pohybovat po budově i po zahradách. O jejich pohybu budou mít zaměstnanci přehled, aniž by je museli na každém kroku doprovázet.

Tím ale renovace v janovském sociálním zařízení nekončí. „Specializace na Alzheimerovu chorobu je velmi důležitá, kromě ní poskytujeme služby také seniorům s klasickou stařeckou a etylickou demencí. Po dokončení přestavby čtvrtého patra se chystáme na další projekt. Hodláme zvýšit kvalitu života našich klientů. Ve dvou patrech chceme vybudovat k pokojům samostatné sociální zařízení," doplnil Vladimír Vopelka.

Na oba projekty získalo sociální zařízení finance od Ústeckého kraje. Litvínov má v současné době v širokém okolí nejvíce specializovaných lůžek pro lidi nemocné Alzheimerovou chorobou. Obdobná specializovaná lůžka jsou také v Meziboří. „Snahou Ústeckého kraje je také posílit terénní sociální služby směrem k seniorům, aby mohli co nejdéle zůstávat ve svém domácím prostředí. V případě nemocných Alzheimerovou chorobou to ale není příliš možné. Tito lidé vyžadují celodenní péči, specializované pomůcky, odborně vzdělaný personál. To jim při nejlepší vůli nemohou terénní sociální pracovníci, ani vlastní rodina poskytnout. Uvědomujeme si tuto skutečnost a na rozšíření specializovaných lůžek v krajských zařízeních stále pracujeme," vysvětlil Martin Klika.

(ma, edb)