Tvrdí to předseda ČSSD a poslanec za Ústecký kraj Jiří Paroubek, který v pondělí v podvečer navštívil Litvínov. Paroubek přijel do města právě kvůli problémům v Janově.

„Objevila se dobrá myšlenka, zřídit agenturu proti sociálnímu vyloučení. Bohužel pro Litvínov zatím nebyly vyčleněny peníze ze státního rozpočtu, které by šly přes tuto agenturu přímo do města. Pokusíme se proto s panem poslancem Petrem Červenkou interpelovat ministryni pro menšiny a liská práva Džamilu Stehlíkovou a budeme se snažit Litvínovu pomoci,“ naznačil na tiskové konferenci Paroubek, co by konkrétně mohl pro město udělat.

Podle něj by lidé z agentury mohli situaci na sídlišti stabilizovat a postupně pomalu zlepšovat. „Mohli by připravovat různé projekty a čerpat na ně peníze z evropských fondů. Vytvářet pracovní místa pro lidi ze sídliště a hledat prostředky na obnovení zdejší infrastruktury,“ konkretizoval předseda.

Pracovníci agentury proti sociálnímu vyloučení budou od ledna příštího roku působit ve místech České republiky. Mají za úkol začít spolupracovat s úřady, radnicemi, školami i firmami.

Zamezit v Janově vzniku ghetta by mohla též novela zákona, která zpřísní podmínky sestěhování lidí . V současné době je totiž možné na matrice přihlásit libovolný počet občanů k trvalému pobytu bez vědomí majitele bytu. „Legislativní úprava, která by stanovila počet přihlášených nájemníků v bytě, je potřeba i z hlediska hygienických norem. V tuto chvíli to žádná právní úprava neřeší,“ řekl Paroubek. Novela by mohla vstoupit v platnost začátkem roku 2009.

V České republice je zhruba tři sta míst, kde se kumulují sociálně slabší občané. Stejné problémy jako v Janově jich má podle Paroubka asi 160 lokalit.