„Situace začíná být kritická. V některých bytech o rozloze 1+2 bydlí i dvacet lidí. Tvrdí, že jsou tady na návštěvě, ale to není pravda,“ postěžoval si předseda osadního výboru Zdeněk Kvapil. Jeho kolega Zdeněk Klimpl v této souvislosti upozornil, že příliv sociálně nepřizpůsobivých občanů na sídliště znehodnotil slušným lidem cenu jejich bytů. „Jestliže v centru Litvínova stojí byt kolem šesti set až osmi set tisíc korun, tady ho stěží prodáte za sto tisíc,“ řekl Klimpl.

Místostarosta Martin Klika Jiřímu Paroubkovi objasnil, jakým způsobem se v Janově s byty „kupčí.“ Realitní kancelář odkoupí od zdejších majitelů byt „pod cenou“ a přestěhuje do něj neplatiče z lukrativních prostor v Praze. V hlavním městě následně volný byt prodá s velkým ziskem. „Podle mých informacích zde tímto způsobem prodávají byty hlavně soukromí vlastníci. Společnost Haines, která v Janově odkoupila část bytového fondu od města, se snaží přílivu sociálně slabších lidí v současné době zamezit. Firma vyhlásila stop stav a novým nájemníků navyšuje kauce, které musí složit před obsazením bytu,“ tvrdil místostarosta.

Jiří Paroubek členům janovského osadního výboru přislíbil, že se všemi jejich problémy bude podrobněji zabývat a snažit se v parlamentu prosadit novelu zákona, která by stanovila maximální počet nájemníků v jednom bytě, a tím zpřísnila podmínky sestěhování lidí do ghett.
„Do Janova se určitě znovu brzy vrátím. Chci si například prohlédnout zdejší základní školu,“ uzavřel předseda ČSSD Jiří Paroubek.⋌