Ve středu se mimořádně sejde Bezpečnostní rada města Litvínova. Za zavřenými dveřmi bude jednat o sobotním konfliktu mezi Romy a nacionalisty v Janově. Zřejmě navrhne opatření, jak zabránit dalšímu neklidu v ulicích.

„To, že se sejdeme kvůli Janovu, mohu potvrdit. V tuto chvíli ale nechci a ani nemohu předjímat, na čem konkrétním se dohodneme. Projednáme, co se stalo v sobotu v Janově, a o výsledku budeme informovat,“ sdělil Deníku místostarosta Litvínova Martin Klika.

Členy Bezpečnostní rady jsou i podplukovník Jiří Homonai z mosteckého ředitelství Policie ČR, major Petr Hauseker z hasičského záchranného sboru, vedoucí oddělení krizového řízení města Miroslav Vopat a další čtyři lidé včele se starostou Milanem Šťovíčkem.

V sobotu dopoledne vstoupila do sídliště Janov dvanáctičlenná hlídka Ochranných sborů radikální Dělnické strany (DS). Na sedmdesát Romů je pod pohrůžkou masakru vytlačilo za třicet minut ze sídliště. Ke krveprolití naštěstí nedošlo. Policie zakázala členům DS vstup do Janova do pondělního rána.

„Nedošlo k vyhrocení situace a po odchodu členů Dělnické strany policie v obci nezaznamenala žádné protiprávní jednání,“ uvedla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. I když opatření skončilo včera ráno, bude policie janovské sídliště i nadále sledovat.

Do Litvínova se chystá ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková. „Návštěvu plánuji nejpozději v listopadu,“ uvedla. Chce projednat konkrétní pomoc při integraci Romů. Nasazení Ochranných sborů Dělnickou stranou není podle ní správné. „Jestli tam bude někdo hlídkovat, tak to situaci nevyřeší, ale zhorší. Je potřeba najít reálné řešení a nikoli přiživovat se na problému a povzbuzovat nálady nesnášenlivosti před volbami,“ sdělila Stehlíková.

„Příští nasazení OS-DS již nebude symbolické, ale bude čítat stovky lidí,“ pohrozil Tomáš Vandas, předseda DS. Ta na internetu vyzývá ministra vnitra Ivana Langera k „okamžitému zásahu pořádkových sil, které musí ihned sjednat v této lokalitě pořádek“.

„Kategoricky nesouhlasím s výroky čelních představitelů Dělnické strany, že vedení města neřeší problémy Janova,“ sdělil Patrik Christian Cmorej, zastupitel Litvínova. Kroky DS označil za populistické a nesystémové.

Více v úterním tištěném vydání Mosteckého deníku.