Iniciativa organizace MY Litvínov se již dva a půl roku zaměřuje na posilování sousedských vztahů a na vytváření platformy pro řešení otázek romského vyloučení na regionální úrovni.
"S podporou místních obyvatel se podařilo zkultivovat veřejný prostor a také otevřít sousedský dům, který slouží jako zázemí pro komunitní a kulturní aktivity a funguje téměř 365 dní v roce," uvedl spoluzakladatel MY Litvínov Petr Globočník.
Od samého začátku se do projektu aktivně zapojilo více než 40 místních obyvatel, a to jak v roli dobrovolníků, tak i jako zaměstnanci na částečné úvazky. Proběhla rekonstrukce osmi místností v Sousedském domě, bylo uspořádáno 75 workshopů, přednášek, kulturních a sousedských akcí a přes 300 volnočasových klubů.
Členové komunity se nyní pravidelně scházejí, aby společně diskutovali a hledali řešení pro problémy, kterým čelí jejich lokalita. Vzniklá proromská platforma sjednocuje zástupce romských organizací z celého regionu a usiluje o posílení jejich postavení ve společnosti.
“Domníváme se, že zapojování místních obyvatel do řešení lokálních problémů má pozitivní dopad nejen na lidi, kteří zde žijí, ale v konečném důsledku i na celé město.” vyjádřil se ke smyslu působení organizace na sídlišti v Litvínově Globočník.
Projekt podle Globočníka přispěl nejen k lepším vztahům mezi obyvateli Janova, ale také do regionu přilákal návštěvníky z Česka i zahraničí, čímž dochází k postupnému překonávání stereotypů a předsudků.
Záznam celé diskuze najdete zde.