Prohlédněte si video z pochodu nacionalistů Janovem, kdy na ně z oken pršely nadávky a exkluzivní video o exkurzi vedení Dělnické strany v mosteckém Válečném muzeu Sudety. Jsou tam exponáty z 1. a 2. světové války, „Studené války“ a nová expozice o rasovém konfliktu v Janově.

Policie sobotní průvod takzvaných Ochranných sborů DS centrem sídliště sledovala, ale nezastavila. Podle řady Romů neměla policie kontroverzní Ochranné sbory do Janova pustit. „Táhněte pryč fašisti!“ křičeli někteří Romové na radikály. K potyčkám nedošlo. Během akce v Janově policie předvedla pouze dvě osoby podezřelé z protiprávního jednání. Podle policie pravicoví radikálové zákon neporušili.

Na odpolední tiskové konferenci v Mostě předseda DS Tomáš Vandas vyzval vedení Litvínova, aby do 15. února odstoupilo kvůli problémům v Janově a zejména kvůli údajné korupci na radnici. „Ztratili důvěru občanů,“ prohlásil Vandas. Důkazy o korupci ale nepředložil.

Pokud městská vláda nerezignuje, DS chce po 15. únoru vytvořit takzvanou „vzdororadnici“ a zvolit „stínovou vládu“. Ta by měla hájit zájmy radikální opozice a jejich příznivců, kteří chtějí nastolit v Janově pořádek. Konkrétní opatření Vandas nesdělil. "Pracujeme na tom," uvedl.

Starosta Litvínova Milan Šťovíček prohlásil, že DS nadále pokračuje v parazitování na složitém janovském problému, který radnice řeší déle a z dlouhodobého hlediska lépe než DS.

„Já jsem se žádného korupčního jednání nedopustil, a proto odstoupit nehodlám,“ sdělil Šťovíček. Dodal, že město má své zastupitelstvo a každý zájemce mu může předkládat své připomínky a iniciativní návrhy.

Podle starosty začala radnice jednat mnohem dříve než DS, když například před rokem nahradila část sociálních dávek stravenkami, aby omezila zneužívání dávek a přinutila nezaměstnané pracovat.

Bezpečnostní situaci v mosteckém regionu policie nadále monitoruje - opatření bude trvat až do odvolání.

Situaci na Litvínovsku policisté monitorovali již od ranních hodin. „Cílem tohoto opatření bylo zajistit veřejný pořádek a eliminovat možná bezpečnostní rizika,“ informovala mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Kolem půl desáté se na litvínovském náměstí sešlo kolem dvaceti radikálů. Poté přešli na náměstí Míru, odkud se autobusem MHD přemístili do Janova. Zhruba dvě hodiny pak procházeli sídlištěm za dohledu policie. Celou akci dokumentovali kriminalisté - pořizovali zvukové i obrazové záznamy. Romští aktivisté i policisté z antikofliktního týmu uklidňovali skupinky nadávajících Romů.

„Jděte do prdele“ – „Zrádci národa!“ - Vy buzeranti!“ – „Fašisti!“ – „Utrhnu ti hlavu, ty zmr..!“ – „Dutá hlavo!“ křičeli na radikály Romové. Radikálové, většinou mladí lidé, se smáli a tleskali. Tleskali jim i někteří starousedlíci. Procesí jim rozdávalo anketní lístky s otázkami, zda se v Janově něco zlepšilo či zda chtějí předčasné volby.

Průvod také zazvonil na rodinný dům na okraji sídliště, kde žije místostarosta Martin Klika. Když otevřel, dav ho pozdravil. Klika pozdrav opětoval a dostal noviny DS a anketu, kterou ale odmítl venku vyplnit. Poté sbor DS odešel na zastávku MHD a krátce před 13. hodinou odjel.

Půl hodiny poté navštívili členové DS mostecké Válečné muzeum Sudety, založené sběratelem Jiřím M. Sieberem. Ten ukázal Vandasovi expozici 1., 2. a Studené války a novou výstavu věnovanou „rasové válce v Janově“. Největší kuriozitou je vystavená golfová hůl romského bosse, který 4. října vyhnal se svými lidmi Dělnickou stranu z Janova. Sieber získal do sbírky také transparenty Romů a další věci z loňských demonstrací.

V patnáct hodin uspořádala Dělnická strana tiskovou konferenci v Plzeňském restaurantu Marinkov v ulici Rozmarýnová v Mostě. Po konferenci pokračovala ve schůzi.

Během akce DS v Janově zajišťovali klid romští aktivisté Radek Grundza a Jitka Kokyová.

„Po dohodě s janovskými Romy jsme se shodli na tom, že budeme benevolentní vůči nátlakům Dělnické strany. A nebudeme reagovat na jakékoliv provokace, budeme jen přihlížet. Nechceme násilí, ke kterému nás tlačí,“ sdělil před akcí za janovské Romy Grundza.

HISTORIE:

Loni 4. října asi sedmdesát Romů vyhnalo hlídku Dělnické strany z Janova. Incident se tehdy obešel bez násilí.

Odvety radikálů 18. října a 17. listopadu skončily bitkami mezi demonstranty a policií, která extremisty od Romů oddělila. Vyhrocený etnický konflikt, který zneklidnil veřejnost i politiky, urychlil přípravu projektů na zlepšení života v Janově, kde už několik let bují kriminalita, vandalství a nesnášenlivost mezi starousedlíky a přistěhovalci, zejména Romy.

Naposledy se v Janově demonstrovalo 13. prosince, kdy několik desítek radikálů a jejich příznivců proniklo do centra sídliště po pietní akci „Proti policejní brutalitě a za řešení problémů z nepřizpůsobivými občany“. Policie tehdy rozvášněný a nejednotný dav obklíčila a bez použití obušků jej donutila k odchodu ze sídliště.