Jsou tomu již tři roky, kdy vedení Litvínova kvůli narušování veřejného pořádku, zneužívání sociálních dávek a vysoké kriminalitě v Janově zavedlo program nulové tolerance. Strážníci spolu se sociálním odborem tak na proslulém sídlišti už několik let monitorují a pečlivě zapisují vše, co by mohlo pomoci k dalším krokům proti nepřizpůsobivým obyvatelům. Z analýzy poté vedení Litvínova rozhodne o dalších krocích, které mají zajistit klid na sídlišti a zamezit negativním jevům nebo zneužívání dávek.

V Janově strážníci spolu se sociálním odborem například monitorují počet přistěhovaných lidí, trestnou činnost, záškoláctví nebo klienty sociálního odboru, kteří hrají automaty. Lidí hrajících automaty strážníci jen za loňský rok nachytali 551. Na některé z nich si pak posvítil odbor sociálních věcí. Dvaadevadesát klientů sociálního odboru kvůli zneužití dávky dostalo dávky kombinovanou formou. Dvaačtyřiceti lidem vyplácí sociální odbor dávky individuálně, což znamená, že je dostávají po menších částech dvakrát v týdnu, aby se naučili hospodařit.

Se zamezením zneužívaní sociálních dávek, vyplácením formou poukázek, přišlo město Litvínov jako jedno z prvních již v roce 2008.

„Bylo to velmi progresivní, nové a neokoukané a šli jsme s tím i proti vyjádření ombudsmana, ale necouvli jsme,“ řekl starosta města Litvínova Milan Šťovíček, podle kterého jedině systematická práce a důsledná kontrola přináší své ovoce.

„Musím říci, že jsme vzorem i pro ostatní města, která si berou příklad, jak jsme tady postoupili,“ dodal starosta.

close zoom_in To, že se situace v Janově oproti minulým rokům o něco zlepšila, podle velitele městské policie Martina Kliky dokazují i ceny bytů.

„Pokud by cena bytů v Janově klesala, tak je lokalita špatná. Tendence cen bytů je ale stoupající. To znamená, že prostředí se zlepšuje,“ řekl včera velitel městské policie Martin Klika.

Ze statistiky Nulové tolerance také vyplývá, že v Janov měl v loňském roce o 189 obyvatel méňě než v roce předchozím. V roce 2010 v Janově žilo 5749 obyvatel.

„Počet trvale přihlášených lidí se snižuje. Jde o sice o malé číslo, ale opravdu už neplatí, že by se lidé záměrně do Janova stěhovali. Je na ně zacílená pozornost a sebemenší prohřešky sankciujeme,“ vysvětlila vedoucí sociálního odboru Petra Lafková.

Nulová tolerance bude pokračovat i v roce letošním. Strážníci se zaměří například na drogovou problematiku a sociální pracovníci zase na důsledné kontroly majetku lidí žádajících o dávky hmotné nouze, více strážníků by mělo být ve městě v nočních hodinách. Projekt nulové tolerance se také přesune i do centra Litvínova.