Jako v bavlnce. Novorozenecká stanice v mostecké nemocnici, která je jednou z pěti nemocnic Krajské zdravotní, má deset nových polohovacích postýlek pro čerstvě narozená mimina. Získala je darem od spolku Nedoklubko.

„Současné postýlky, které máme, jsou značně opotřebené. Díky podpoře Nedoklubka je vybavení našeho oddělení zase o něco modernější. Perinatologické centrum v mostecké nemocnici je jedním z dvanácti pracovišť v republice a zabezpečuje specializovanou péči o novorozence všech váhových kategorií,“ sdělil primář Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most Jiří Biolek.

Ella Rýgrová se narodila 16. ledna 2018 v 9.10 hodin mamince Kristině Müllerové z Mostu. Měřila 46 cm a vážila 2 kilogramy.
Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Most

Postýlky napomáhají lepší manipulaci při péči o malé děti, a to jak nemocničnímu personálu, tak i čerstvým maminkám. Desítka nových polohovacích lůžek vyšla na 145 tisíc korun. „Peníze na nové postýlky jsme získali spolu s koordinátorkou pro mosteckou neonatologii Markétou Kučerovou od jednoho z podporovatelů spolku,“ připomněla výkonná ředitelka spolku Nedoklubko Lucie Žáčková.

Na začátku stála vlastní zkušenost

S nápadem zajistit do Mostu nové postýlky pro novorozence přišla právě Markéta Kučerová. „V mostecké nemocnici jsem před téměř třemi lety rodila a všimla jsem si, že postýlky už jsou výrazně poznamenané věkem. Když jsem se rok nato připojila ke spolku Nedoklubko, tak jsem si dala za cíl, že se pokusíme získat peníze na jejich výměnu. A to se podařilo,“ řekla Kučerová.

Spolek s mosteckým centrem neonatologie spolupracuje dlouhodobě zejména v rámci projektu Mámy pro mámy, který vznikl v roce 2010 a jehož cílem je podpora maminek po předčasném porodu. „Markéta Kučerová je sama maminkou předčasně narozené holčičky. V loňském roce uspořádala pro mostecké perinatologické centrum akci Purpurové odpoledne v Městském divadle v Mostě, iniciovala i velmi úspěšnou sbírku barevných dětských látek pro výrobu kapsářů na postýlky předčasně narozených dětí,“ zmínila Žáčková.

V ZUŠ Moskevská Most začala vernisáží přehlídka výběru prací ze 45. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice
FOTO: Lidickou růží se pyšní mladá Mostečanka

„Letos navíc Markéta Kučerová plánuje účast na Běhu kočárků v Mostě, jehož výtěžek je určen na zakoupení knih pro mosteckou neonatologii, a na listopad dokonce připravuje Purpurový ples v rámci oslav Světového dne předčasně narozených dětí, které Nedoklubko pořádá už poosmé,“ dodala Lucie Žáčková.