Kde se koupe v mosteckých jezerech Matylda a Benedikt, by neměl dostat vyrážku ani průjem.

Voda je tam vhodná ke koupání. Vyplývá to z posledních rozborů vody. Hygienici zkontrolovali vzorky vody v pondělí 29. června. Vzorky z přírodních koupališť odebírají jednou za dva týdny. Na obou mosteckých jezerech je voda dlouhodobě v pořádku.

Problémy jsou jen na dvou místech na Chomutovsku, kde už od počátku sezony hygienici koupání nedoporučují. Oproti poslednímu měření před dvěma týdny se tak situace nezměnila.

Přehled míst

Hygienici letos sledují kvalitu vody na 17 místech v Ústeckém kraji, sezona byla zahájena už na 15 z nich.

Snížená průhlednost vody je už od začátku sezony v jezeru Chmelař na Litoměřicku. V místě je to ale obvyklý jev, který neohrožuje zdraví. S horší kvalitou vody musejí počítat také lidé, kteří zamíří do Varvažova na Ústecku. Na hladině se může objevovat fytoplankton, tedy například řasy.

Voda nevhodná ke koupání je v Přírodním koupališti v Prunéřově. Obdobná situace je i ve Vysoké Peci na Chomutovsku.
Naopak kvalitní voda je kromě mosteckých jezer v zatopené jámě v Chlumci na Ústecku, Kamencovém jezeře v Chomutově, v nádrži Barbora na Teplicku, Jetřichovicích na Děčínsku nebo na Nechranické přehradě.

Sezona ještě nezačala v Chabařovicích na Ústecku, kde probíhají stavební úpravy. Kvalitu vody hygienici zatím nehodnotili v jedné ze dvou nádrží ve Velkém Šenově na Děčínsku.

Letos ještě nebudou hygienici kontrolovat kvalitu vody v největším jezeře v Ústeckém kraji, Miladě na Ústecku. Vodní plochu, která vznikla na rekultivovaném území, úřady zatím do seznamu kontrolovaných míst nezařadily. Milada by se v následujících letech měla stát turistickým lákadlem kraje. Zatím tam ale není infrastruktura ani zázemí pro rekreaci.

Vzorky vody z přírodních koupališť odebírají hygienici jednou za dva týdny. Laboratorní vyšetření stojí kolem 2500 korun. Platí ho provozovatel nebo stát, pokud areál provozovatele nemá. Koupací sezona je letos stanovena od 30. května do 1. září.