Mostecká městská knihovna minulý týden pasovala na čtenáře téměř osm set žáků první tříd, tedy všechny prvňáky ve městě. Pasování prvňáčků na čtenáře, kdy je přijme král s družinou (knihovníci v převleku) a složí čtenářský slib, pořádá knihovna sedmým rokem. „Cílem je přivést prvňáčky ke knize a čtení, seznámit je s existencí knihovny a v neposlední řadě přilákat je do knihovny, coby nové čtenáře,“ sdělila Jitka Belancová, vedoucí oddělení výpůjčních služeb Městské knihovny v Mostě.  V dětském oddělení celkově eviduje 9 846 čtenářů, z toho 1 383 dětských čtenářů je v současné době takzvaně aktivních, to znamená, že letos si již byli alespoň jednou vypůjčit knihu. S tím, jak v Mostě dlouhodobě klesá počet dětí, klesá i počet dětských čtenářů. Do knihovny nyní chodí zhruba patnáct procent místní dětské populace.

Celé Česko čte dětem

Do této celostátní kampaně se zapojilo i mostecké mateřské centrum Barborka. Dětem v něm četl knihy známý moderátor a bavič Vladimír Hron. „Jsme za to moc rádi, protože setkání s ním je vždy milé a nejen děti se při jeho čtení dobře baví,“ sdělila Ilona Radicsová, vedoucí centra. Letos četli ze staré knížky pohádku O Školníčkovi a Hronova oblíbeného Rumcajse. Rodiče dostali leták s informacemi, jak děti naučit mít rád knihy a čtení.

Maminky četly žákům

Ke kampani Celé Česko čte dětem se přihlásili i žáci 3. A a děti přípravného stupně Základní školy speciální v Mostě.  „Tato osvětová a mediální kampaň, největší svého druhu v České republice, se zaměřuje na podporu čtenářské gramotnosti, ale také na budování pevných vazeb v rodině prostřednictvím společného čtení,“ vysvětlila pedagožka Erika Bednárová. Mezi žáky přišly maminky, aby jim přečetly pohádku. Děti soustředěně poslouchaly. „Akce se všem líbila. Takže příští rok se opět zapojíme do již pátého ročníku kampaně na podporu čtení,“ dodala Bednárová.