Litvínov – Až dnes půjde sportovní manažer litvínovské Vervy Jiří Bubla do práce, položí před stadionem u sochy Ivana Hlinky kytku. Pošle tak tichou vzpomínku kamarádovi a spoluhráčovi, který přesně dnes před sedmi lety přišel o život na Karlovarsku při dopravní nehodě.

„Kytičku k soše položím. Dělám to tak stále. I když má Ivan narozeniny,“ říká Bubla, který je jen o jediný den mladší než Hlinka. Říkalo se jim hokejová dvojčata. Oba se narodili v roce 1950. Oba proslavili litvínovský hokej po světě.

„Ty vzpomínky na Ivana Hlinku jsou stále. I když někdy nepříjemné. Zrovna teď vzpomínáme na bývalé hráče a trenéry, kteří navždy odešli. Jsem totiž na pohřbu Oldřicha Machače,“ popsal smutně Jiří Bubla do telefonu odchod další hokejové ikony a tvrdého obránce, který zemřel v minulém týdnu.

Hlinka by se v tomto roce dožil 61 let. Stadion litvínovského klubu nese ve svém názvu jeho jméno od roku 2004. Stánek by se měl stát národní sportovní památkou.

„Vyrostla na něm třetina zlatého naganského týmu Česka,“ píše se na webu hokejového Litvínova. Právě s Naganem přišlo jméno Ivana Hlinky lidem nejvíce na oči. V Japonsku dovedl totiž v roce 1998 ke zlatým medailím český výběr. Na sociální síti Facebook má Hlinka tisíce příznivců. Hodně z nich mu tam dnes věnuje vzkaz se vzpomínkou. „Byl to nejlepší trenér českého hokejového nároďáku,“ skládají mu fanoušci poklony na internetu.

Vzpomínat dnes bude i jeho žena Liběna Hlinková, která už dříve Deníku řekla: „Vzpomínky na Ivana jsou stále. Někdy intenzivnější, a to především díky lidem a novinářům. Zažili jsme toho společně hodně.“

Ivan Hlinka toho za život stihl dost. Nejvýraznějším úspěchem v jeho trenérské kariéře je zlato z olympiády v Naganu a titul mistrů světa 1999. V roce 2002 byl zařazen do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.V roce 2004 byl zvolen Hokejovou legendou ČR. Dále je trojnásobný mistr světa z let 1972, 1976 a 1977 a vítěz Zlaté hokejky. V Československé lize odehrál 544 zápasů, v nichž dal 347 branek.