Beseda, kterou lze v podstatě označit i za předvolební mítink, se konala ve stejné době, kdy Sněmovna odmítla trvalé přerozdělování uprchlíků, ale zároveň odmítla podat žalobu kvůli nařízeným kvótám. Česko se tak nepřipojí k sousednímu Slovensku. „Máme statečného prezidenta, ale zbabělou vládu. Slováci to mají obráceně," řekl v aule Scholy Humanitas Martin Konvička, předseda Bloku proti islámu.
Islám označil za náboženství, které vymyslela „partička banditů" jako mocenský nástroj. „Má dvě tváře – jedna je ukňučená, druhá je útočná. Čím jich je víc, tím jsou útočnější. Islám je špatně v každém množství a je potřeba ho potlačovat od samého počátku. Je ještě odpornější než nacismus a my se tváříme, že tu není," doplnil Konvička.
My stojíme fronty, oni si volně courají
Předseda Úsvitu – NK a válečný veterán Mirek Lidinský označil za velkou chybu, že vláda ještě při současné uprchlické vlně neposlala na hranice armádu. Podle něj na území Evropy zřejmě neproudí přímo teroristé, ale spíše „zaúkolovaní" jedinci. „Máme zprávy z Balkánu, že tam registrují perfektně vybavené muže i s GPS lokátory. Potřeba je společná obrana Schengenu. Evropská unie místo toho jen diktuje, kolik lidí si máme rozdělit," uvedl Lidinský s tím, že vláda by měla spíše řešit, jak „inteligentně", tedy za pomoci moderních prostředků, střežit hranice.
„My stojíme fronty na výměnu pasů a uprchlíci si courají, jak chtějí. EU není schopná žádných reálných kroků. Už se rozpadla. Schengen neubránil vnější hranici, " pokračoval Martin Konvička. „EU tu je jen kvůli čerpání dotačních peněz, z těch se nejlépe krade. Od roku 2004 se u nás mluví jen o tom, jestli budeme dobře čerpat."
Sociolog Petr Hampl, jenž s oběma uskupeními spolupracuje, uvedl, že jedním z bodů programu bude zrušení koncesionářského poplatku. Důvodem jsou zkreslené informace, které podle něj Česká televize na diváky chrlí. „Je nemístné, aby lidé platili někomu, kdo se je snaží převychovat. Všeobecně se ale dá říct, že velkým médiím se nedá věřit," uvedl Hampl.
Besedy se zúčastnili i poslanci Úsvitu Jana Hnyková a David Kádner, jenž je také starostou Nové Vsi v Horách. „Už půl roku ve Sněmovně bijeme na poplach, aby se v souvislosti se situací kolem běženců něco dělalo. Bylo nám ale řečeno, že jsme populisté a že šíříme paniku," podotkl Kádner. Podle jeho slov už v německém Olbernhau funguje utečenecký tábor. Aktuálně v něm má být 150 běženců.