S rokem 2018 se v Mostě hromadně rozloučili nejprve běžci se svými rodinami a kamarády. Na 200 nadšenců se sešlo v pondělí 31. prosince ráno při Silvestrovském běhu Benedikt, který patří ve městě k nejstarším pravidelně pořádaným sportovním akcím otevřeným široké veřejnosti.

Tentokrát se běžci postavili na start v jezerním rekreačním areálu už počtyřiatřicáté v historii. „Od začátku to bylo míněné i jako společenská událost, proto se tu scházíme na silvestra,“ uvedl Václav Smeták, který stál u počátku tradice. Ta je spojena i s dalšími běžci průkopníky, například s Jiřím Hrabákem, Bohumilem Kremlem či Ladislavem Klailem, kteří propagovali pohyb v éře běžeckého hnutí Liga 100, kdy byl měsíční limit sto kilometrů. Pobočka celostátního hnutí v Mostě sice zanikla, ale sraz na Benediktu je tak trochu i vzpomínkou na staré časy, kdy se zrodily také závodní Běh na Resslu a dnes už neexistující Běh kolem Hněvína.

Na Benediktu v pondělí soutěžily na kratších tratích děti, starší a dospělí si dali 2 a 6 kilometrů. Běželi i senioři nebo maminky s kočárky.

Večer nepatřil sportu, ale rušné lidové veselici. Přibližně dva tisíce Mostečanů se sešly na 1. náměstí, kde stánkaři nabízeli občerstvení a na pódiu zpívaly kapely. Sousední obchodní dům Central se zavřel v 18 hodin a mimo provoz bylo i kluziště, u kterého střelmistr odpálil silvestrovskou zábavní pyrotechniku. Vše hlídali hasiči a policisté.

Touto akcí radnice ukončila sérii městských oslav a na rok 2019 si naplánovala další šňůru. Zastupitelstvo na zábavu v tomto roce opět uvolní několik milionů korun, část výdajů pokryje z dotací a sponzorských darů od velkých firem. Až dva miliony si město rezervuje na Mosteckou slavnost, která bude v září.

Pivní a gulášové slavnosti, jarmark, festival

Vánoční trhy a oslavy letošního silvestra vyjdou dohromady na zhruba 1,5 milionu korun a březnový reprezentační ples města na 650 tisíc.

V prvním pololetí bude každoroční klasika, například na 1. náměstí Farmářské slavnosti, Pivní a gulášové slavnosti, Velikonoční jarmark a promenádní koncerty. Městský rozpočet myslí i na hudební produkce pro seniory, festiválek Folkový Most a na Den magistra Edwarda Kelleyho na hradě Hněvín.

Tak vypadal den na Hněvíně loni:

Radnice podpoří i závody dračích lodí na Matyldě a Olympijský běh 2019 na Autodromu Most. Tento víceúčelový areál zůstane navzdory stížnostem části veřejnosti na hluk největším soukromým poskytovatelem zábavy na Mostecku. Zájem o motoristické akce chce zvýšit i novým zážitkovým balíčkem pro členy svého VIP klubu. Členská karta s neomezeným vstupem do areálu stojí 50 tisíc korun. „Balíček zahrnuje i celodenní kurzy bezpečné jízdy a kurz sportovní jízdy s osobním koučem,“ uvedl manažer Jakub Krafek.

Fanoušci uvidí letos na autodromu rekordní počet závodních sérií, celkem osmnáct. Novinkou bude soutěžní show speciálů NASCAR, která se jezdí v USA od roku 1948 a v Mostě bude mít premiéru v červnu. Na každoročně nejnavštěvovanější evropský šampionát okruhových tahačů Czech Truck Prix mají 30. srpna až 1. září dorazit na autodrom desítky tisíc diváků z ČR a zahraničí.