I toto léto vyjede na trať železniční poklad z 50. let, aby vyvezl cyklisty, koloběžkáře, turisty i rodiny s kočárky do Krušných hor. Jízdy z Klášterce nad Ohří přes Chomutov do Vejprt a zpět si výletníci o prázdninách užijí jen pětkrát, loni to bylo každý víkend. Původně to ale vypadalo, že historický cyklovlak nevyjede vůbec.

Čáru přes rozpočet udělala pořádající společnosti Loko-motiv epidemie koronaviru, kdy jí Ústecký kraj kvůli úsporám neposkytl dotaci. Na provoz cyklovlaků žádala přibližně 300 tisíc korun. Díky štědrosti dalších měst a podporovatelů ale může motorák vypravit alespoň v omezené míře. „Rozhodla hlavně podpora Chomutova a Klášterce nad Ohří a také víra, že se lidé chtějí povozit,“ uvedl místopředseda společnosti Pavel Adam. „Zbytek nákladů se pokusíme pokrýt z toho, co získáme od cestujících a případně od sponzorů,“ dodal. Členové spolku jsou totiž nadšenci, kteří se nostalgickým vlakům věnují z upřímného zájmu a bez nároku na odměnu. Nejedná se o byznys.

V litvínovském zámku začala výstava Trnka na zámku! Interaktivní expozice ukazuje život a dílo světoznámého českého umělce. Autory výstavy jsou Jan Trnka (na snímku) a Matyáš Trnka, syn a vnuk Jiřího Trnky
Trnku mají na nové výstavě vidět tisíce lidí. Pro Litvínov je to velká událost

Loni v létě vyjížděl motorový vůz řady M 131.1 přezdívané Hurvínek o každém víkendu. „I teď jsme měli snahu jezdit celé prázdniny. Nakonec vypravíme alespoň pět párů vlaků,“ doplnil Adam. Vyjedou 18. a 25. července a 8., 15. a 29. srpna.

I osmý ročník jízd historických cyklovlaků bude obsahovat zastávku na Křimově s přestávkou na občerstvení s opékáním špekáčků. „Doporučujeme výlety podél trati s návštěvou našeho Železničního muzea Křimov, ve kterém je pět lokomotiv,“ přidal tip Adam. „Parní lokomotivu uvidí před muzeem a v motorové lokomotivě T 212.0 přezdívané Puklík se mohou děti i svézt,“ dodal.

Jízdy Hurvínkem mají pro řadu cestujících punc něčeho mimořádného. „Má to své kouzlo. Není to, jako když jsme se nechávali vytáhnout do hor cyklobusem,“ uvedla například Markéta Šefčíková z Chomutova. „Navíc mám na jízdy motorákem pěkné vzpomínky, protože jsem přes Křimov, Měděnec a dál jezdívala už jako malá, když jsem byla v turistickém kroužku. Vyráželi jsme s ním od jara do zimy na výlety a teď můžeme něco podobného zažívat s dětmi,“ ocenila.

Hřiště určená k opravě: Sportoviště U Zámeckého parku – za garážemi, sportoviště U Zámeckého parku – u úřadu práce, sportoviště v parku u Pilařského rybníka a sportoviště v Janáčkově ulici.
Litvínov zlepší čtyři hřiště. Je mezi nimi i plácek u Pilařského rybníka

Letos se sice nemají konat speciální akce podobné loňským, kdy spolek vypravil svatební vlak nebo jízdu k 25. výročí svého založení. Tehdy soupravu taženou párovkou zastavili členové vojenského muzea Na Kočičáku, takže se překvapení cestující ocitli uprostřed přestřelky.

I tak chce spolek cestující potěšit něčím navíc. „V říjnu a listopadu bychom chtěli uspořádat pět tematických výletů motoráčkem. Bylo by to například na Moldavu,“ nastínil místopředseda Adam.

Spolek také pokračuje v opravách a záchraně lokomotiv a motorových vozů. Plánuje například kompletní renovaci dvounápravového nákladního výsypného vozu, aby se z něj mohl stát další muzejní exponát. Do budoucna by mělo být možné seskládat celý nákladní vlak pro občasné jízdy, které připomenou, že se výsypné vozy využívaly na trase Chomutov Měděnec. Převážely vytěženou rudu z Měděnce.