Obecně prospěšná společnost Energie v Meziboří zajišťuje sociální služby pro osoby s mentálním a dlouhodobým duševním onemocněním. Provozuje službu chráněného bydlení, která se týká i Daniela Šebka.

Cílem této služby je, aby se člověk, který se vlivem svého zdravotního postižení dostal do tísnivé životní situace, naučil žít se svým zdravotním znevýhodněním a navrátil se k běžnému způsobu života.

Projekt této nové strategie v péči o lidi s postižením odstartoval koupí šesti bytů v Meziboří. Teď navíc přikoupili polovinu dvojdomku, kde chtějí ubytovat tři muže. Celou koupi financovali ze svých úspor.

Přispěly i práce, které dělají sami klienti. Pracují v chráněných dílnách, kde ručně zdobí keramiku, vážou suché květiny, šijí na šicích strojích, ručně svazují knihy nebo vyrábějí kartony a šanony pro mnohé úřady. I to je zdrojem peněz, za které si mohou pořídit vybavení do místností domu.

V říjnu by měl být rodinný domek dostavěný a předaný. Pravděpodobně do konce roku už dům bude mít nové obyvatele. Záleží na tom, zda v chráněných dílnách bude dostatek práce a zda budou oslovené společnosti ochotny přispět sponzorským darem na vybavení jednotlivých místností.

Dvojdomek se nachází na Markově kopci, hned vedle fotbalového hřiště. Součástí je i malá zahrádka hned před domem, a tak se Daniel těší i na zahradnické práce. Původním záměrem ředitele bylo koupit celý dvojdomek, ale vzhledem k tomu, že byly zamítnuty všechny žádosti o dotace, Energie odkoupila jen polovinu domu.

„Jsme průkopníky ve zvláštní péči o osoby s hendikepem. Naším snem bylo koupit dům a umístit do něj několik našich klientů. Ten se nám splnil jen částečně, a to hlavně kvůli nedostatečným financím. Třeba se ještě najde investor, který by nám pomohl odkoupit i druhou polovinu domu. Zkušenosti s již ubytovanými lidmi jsou jen pozitivní. Sousedé si naši společnost chválí a družstvo nám nabízí ke koupi další své byty," řekl Milan Konečný, ředitel společnosti Energie.

Miloslava Püschelová