Zlikvidovat ji teplem, nebo chemicky? Severočeská teplárenská (SETEP) dodávající sídlištím na Mostecku teplou vodu z komořanské teplárny a největší bytové družstvo Krušnohor se navzájem kritizují kvůli rozdílnému postupu vůči bakterii legionelly, která může po sprchování vyvolat zápal plic. Firma nabízí odběratelům bezplatnou termodesinfekci celého rozvodného systému, kdy se voda krátce zahřeje na 70 a více stupňů, což bakterii zničí. Podle družstva to ale není v domech dostatečně účinné, a proto upřednostňuje chemické čištění, které navíc nepoškodí plastové trubky.

Firma SETEP s tím nesouhlasí a namítá, že postup družstva je mrháním peněz. „Bytové družstvo naši nabídku termodesinfekce nereflektuje a vnucuje domácnostem nákladné chemické čištění,“ sdělil ředitel SETEP Petr Horák.

Firma letos v dubnu ujistila, že akreditované zdravotnické testy na třech náhodně vybraných výměníkových stanicích vyloučily výskyt životu nebezpečných koncentrací bakterie. Přesto teplárenská společnost nabídla odběratelům pomoc s likvidací legionelly v případě, že se někde měřením zjistí.

Spor o akutní riziko

Na vyžádání by pak firma teplou vodu zdarma více ohřála všem vzájemně propojeným domům. Jedna výměníková stanice jich zásobuje několik. Nyní ale podle Horáka nemá firma k dispozici jakoukoli potvrzenou informaci o výskytu bakterie v Mostě. Chemické čištění, které družstvo organizuje, je proto podle SETEP nepodložené a nesystémové. Chemii v omezené míře firma doporučuje jen v případě, že je termodesinfekce opakovaně neúčinná. „Použití chemického čištění pouze u několika domů ve společném rozvodu tepla a teplé vody je účinné zcela krátkodobě a po zpětném propojení do společného systému může dojít k opětovné kontaminaci,“ dodal Horák.

Podle družstva, které má se SETEP spor i o cenu tepla, zástupci firmy mystifikují a probírají bakterii přímo s nájemníky, aniž by si s vedením Krušnohoru vyjasnili celou situaci. „Obojí má vést k diskreditaci družstva, aby si mohla společnost SETEP na úrovni dodávek tepla dělat, co se jí zlíbí, a tím poškozovat občany města,“ uvedl ředitel Krušnohoru František Ryba. Dodal, že družstvo si nechalo udělat na začátku roku kontrolní odběry na čtyřech domech a nezávislá laboratoř prokázala zvýšený až vysoký výskyt bakterie.

Z konzultací s odborníky podle družstva vyplynulo, že legionella vůbec nemusí být ve zvýšené koncentraci naměřena ve výměníkových stanicích, protože se v nich termodesinfekce dělá pravidelně. „Problém ovšem je, že v samotných rozvodech teplé užitkové vody v domech jsou usazeniny, šlemy a krusty, ve kterých se legionella drží a množí,“ sdělil Ryba. Družstvo si tak ve výběrovém řízení vybralo společnost, která rozvody v domech čistí chemicky. „SETEP výskyt bakterie legionelly v bytových domech nikdy neřešila. Zvýšený zájem začala projevovat až v době, kdy se jí nedaří prosadit nový způsob účtování tepla, který by byl finančně nevýhodný pro bydlící,“ uvedl Ryba.

Legionella se v roce 2016 objevila i v mostecké nemocnici. K jejímu odstranění pomohla zařízení Euroclean na dekontaminaci teplé vody připojená k výměníkovým stanicím.

Legionella Ilustrační fotoZdroj: Archivje rod patogenních gramnegativních bakterií. Běžně se vyskytuje v různých prostředích, bylo identifikováno nejméně 50 druhů a 70 sérotypů. 
Rod Legionella získal svůj název po červenci 1976, po „záhadném onemocnění“, které postihlo 211 osob, z nichž 34 zemřelo. Propuknutí choroby bylo nejdřív hlášeno u osob působících v organizaci American Legion - asociaci amerických vojenských veteránů. 
Zdroj: Wikipedia.org