Nový osmidílný komediální seriál Most!, který se loni natáčel v Mostě a inspiroval se trampotami jeho obyvatel, začne Česká televize vysílat v lednu příštího roku. Ojedinělá lidová groteska svou hubatostí a autenticitou zřejmě vyvolá pozdvižení. Zatím není jisté, zda ji televize nasadí od 21 hodin nebo kvůli ostřejšímu humoru od 22 hodin. Vyplynulo to z besedy s tvůrci během veřejné předpremiéry tří dílů v zaplněném mosteckém kinu Kosmos, které výsledek odměnilo smíchem.

„Počítáme i s tím, že spousta lidí seriál nepřijme jako nadsázku a že společnost spíše rozdělí. S tím vědomím ale seriál vznikal. Má-li být komedie dobrá, tak nemůže být pro každého,“ řekl zkušený kreativní producent Michal Reitler, který mimo jiné spoluvytvářel seriály Případy 1. oddělení, Svět pod hlavou či Trpaslík.

Nový osmidílný komediální TV seriál Most! měl předpremiéru 1. a 2. dílu v kině Kosmos v Mostě.
Nový seriál Most! se posmívá xenofobii v Mostě. Diváci křičeli smíchy

Most! líčí proměnu jedné chlapácké hospodské partičky, která čelí nezaměstnanosti, samotě, strachu z homosexuálů a Romů, ke kterým má ale blízko. Seriál scénáristy Petra Kolečka a režiséra Jana Prušinovského se natáčel v reálném prostředí, například v restauraci Severka, Chanově, na autodromu, v hotelu Cascade, nemocnici, knihovně, Centralu, v přesunutém kostele a na Zahražanech. Během 65 natáčecích dní si v něm zahrálo 821 komparzistů hlavně z Mostu a okolí.

„Vznikla super komedie. Zároveň ale ukazuje, jaké jsou v Mostě problémy, o kterých v Praze moc nevědí,“ řekl rodák z Mostu Radek Gruber, který byl v komparzu a natáčení si pochvaloval. Účastí v seriálu podle svých slov vytvořil i vzpomínku pro další generace, aby jeho děti v budoucnu viděly, jak táta a Most vypadali v roce 2017.

Chůze Janovem připomíná návštěvu bizarní galerie
OBRAZEM: Chůze nemocným Janovem připomíná návštěvu bizarní galerie

Někteří Mostečané jsou v soudech opatrnější a počkají si na další díly. „Vůbec si netroufám hodnotit seriál jako celek, viděl jsem jen zlomek,“ sdělil umělecký šéf mosteckého divadla Jiří Rumpík. Neočekává ale, že komedie posílí image města. To je podle něj úkolem jiných institucí.

„Mně se v Mostě moc líbilo. Žil jsem tady tři a půl měsíce a byl jsem šťastný,“ poznamenal představitel hlavní role Martin Hofmann. Podle něj je na tom Most lépe než některá sídliště v Praze. „Tady jsou čistější ulice. Mezi paneláky a zelení jsem se cítil přirozeně,“ dodal.

Filmaři byli spokojení

Podle producenta Reitlera byly podmínky pro práci v Mostě mimořádně příznivé, protože projekt měl podporu místních organizací včetně radnice. „Točilo se tu výborně, budeme na to rádi vzpomínat,“ sdělil Reitler. Upozornil, že překvapením byl také obrovský zájem obyvatel o role komparzistů. Seriál bude podle něj pro místní obyvatele atraktivní i proto, že v něm uvidí známá místa.

Aby předešli zbytečným nedorozuměním a povrchním kritikám, snaží se tvůrci svůj záměr předem vysvětlit. „To, co se odehrává v seriálu, samozřejmě není každodenní mostecká realita, ale pokus ji nějak vypravěčsky a stylisticky uchopit. Tak jako v Midsomeru neumírá každý den člověk, ani v Mostě se v takové míře neděje to, co v této sérii,“ vystihl trefně Most! režisér Prušinovský.

V seriálu hrají kromě Hofmanna i další známí herci, třeba Jitka Čvančarová, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká či Leoš Noha.

Zdroj: Youtube

Most! - Trailer (2018)  Zdroj: YouTube.com/WalkerCZ