Most ještě letos zruší dětské hřiště mezi paneláky 602 a 603 na sídlišti Výsluní. Rozhodli o tom radní, kteří vyhověli petici s podpisy 126 obyvatel včetně rodičů malých dětí. Petenti si stěžovali na shlukování drzých výrostků a na obtěžování hlukem, hlasitou hudbou, vulgaritami a nepořádkem. Město herní prvky přemístí na Benedikt a uvolněnou plochu zarovná. Zmizet by měly i betonové palisády, kde mládež vysedávala nebo skákala do písku. „S rozhodnutím městské rady jsme spokojeni. Děkujeme, že město vzalo naše podněty v potaz. Věříme, že se tímto situace na sídlišti uklidní,“ sdělila Deníku spoluautorka petice Stanislava Benešová.

Podle náměstka primátora Marka Hrvola byl požadavek obyvatel oprávněný a doložený videi i fotografiemi. Situaci prověřovali také úředníci. Město už dříve nechalo odvézt část laviček. „Herní prvky chceme odstranit co nejdříve, terénní úpravy budou následovat později,“ sdělil náměstek.

Radní připustili, že nepopulární opatření je dalším ústupkem vůči neukázněné menšině, která ruší ostatní. „Samozřejmě se nám nelíbí, že musíme odstraňovat dětská hřiště a řezat lavičky, ale v tuto chvíli není jiné řešení,“ řekl Hrvol. Městská policie na kritizovaném hřišti před odevzdáním petice žádné porušení zákona nezjistila a upozornila, že pokud mladistvé nepřistihne při rušení nočního klidu, ničení majetku, pití alkoholu či házení smetí na zem, nemůže je vykázat ani pokutovat. Podle radních jsou podobné problémy i u bloku 525 či pod schody Divadla rozmanitostí.

Předloni město zrušilo kvůli vandalům centrální hřiště v ulici W. A. Mozarta, letos menší plácek na hraní v ulici U Stadionu. Skeptici odhadují, že migrace part výrostků, kteří si podle svědků po napomenutí dovolují na dospělé, bude pokračovat. „My budeme mít klid, ale mládež se přesune jinam,“ uvedla Iveta Jelínková bydlící u rušeného hřiště na Výsluní.

Někteří místní obyvatelé s radikálním řešením nesouhlasí. „Když město hřiště odstraní, menší děti si nebudou mít kde hrát, budou vysedávat mezi staršími a dělat bordel. A senioři nebudou mít volné lavičky, leda by sem nějaké přidali,“ namítla v hloučku dospělých jedna z matek, která petici nepodepsala.

Vedení města upozornilo, že už skončila éra budování centrálních dětských hřišť, které před rokem 2014 prosazovala na sídlištích bývalá radniční vláda. Ta současná chce shlukování mládeže mezi paneláky omezit tím, že upřednostní vylepšování ploch mimo obytné zóny. Teenagery chce směřovat hlavně do sportovně-rekreačních areálů Benedikt a Matylda, k jezeru Most a do velkého zalesněného parku Šibeník, kde se uprostřed osvědčilo workoutové i parkourové hřiště a kde se bude v příštím roce renovovat skatepark. „To jsou místa, kde srocování mládeže obyvatele sídlišť neruší,“ sdělil primátor Jan Paparega.

Další lépe vybavené plácky umístěné dál od oken ložnic mají přitáhnout i víc rodin s menšími dětmi. V roce 2021 se u Fun parku na Šibeníku počítá s výstavbou bistra a toalet. Toto zázemí bude sloužit jako centrální pro celý park.

Dětské hřiště mezi bloky 602 a 603 na sídlišti Výsluní vzniklo v roce 2012 za 2 miliony korun. Bylo oplocené, s návštěvním řádem a mělo statut centrálního dětského hřiště. Sousední menší plácky a pískoviště město zrušilo. Hřiště bylo páté svého druhu v Mostě a do roku 2019 se o něj starala Sportovní hala Most, která ho kvůli častým opravám a neudržitelnosti předala zpět radnici.

Centrálních hřišť mělo být v Mostě celkem 15 a měly částečně nahradit desítky rušených starých koutků na hraní. Záměr, který schválila městská rada v roce 2007, se po výstavbě pěti hřišť zastavil.