Strážníci v Mostě i v Litvínově budou hlídat hřbitovy ve dne v noci. „Oproti loňsku jsme připraveni už v předstihu. Zatím jsme dělali namátkové kontroly hřbitova, o víkendu zde je trvalá hlídka, která bude nejen dohlížet na pořádek v areálu, ale také dohlížet na provoz na parkovištích,“ uvedl velitel litvínovských strážníků Zdeněk Urban. Mětská policie v Litvínově nechala dokonce pro tyto dny umístit na silnici směřující ke hřbitovu značky k upravení rychlosti. „Hřbitov je za městem a řidiči tu jezdí rychle. O tomto víkendu chceme proto docílit snížení rychlosti v této komunikaci,“ dodal Urban

Zvýšený výkon služby plánuje i státní policie v Mostě. Podle policejní mluvčí Aleny Bartošové se zaměří nejen na provoz na silnicích, ale i krádeže ve vozech.

Hlídán bude i mostecký hřbitov. „Opatření městské policie bude znamenat zejména zvýšený dohled nad veřejným pořádkem tak, abychom zajistili řádnou ochranu osob a majetku a přispěli tím ke klidnému průběhu,“ uvedl mluvčí MP Most Luboš Trojna.

Na větší počet lidí se připravily i hřbitovy. Ty mají již od minulého týdne prodlouženou otevírací dobu.

„Provoz městského hřbitova je rozšířen již od minulého víkendu. Tedy od 7 do 20 hodin. V rámci této prodloužené otevírací doby bude pro návštěvníky městského hřbitova otevřena i dolní brána,“ sdělila jednatelka Technických služeb Litvínov Věra Korfová. Prodloužená doba byla i ve všední dny.

Mostecký hřbitov otevře své brány již v osm hodin ráno a zase je zavře až ve 22 hodin večer. „Tato upravená otevírací doba platí již od minulé soboty a bude pokračovat až do čtvrtka 6. listopadu. Otevírací doba platí i pro kostelní hřbitov a hřbitov ve Vtelně,“ řekl Deníku Milan Konečný z mosteckých technických služeb, který ma na starosti mimo jiné i správu hřbitovů.

Policie také varuje občany, aby si dávali pozor na věci ve svých vozidelch, která v období dušiček tvoří i několikakilo­metrové kolony zaparkovaných aut v okolí hřbitovů.

„Na dušičky dnes značná část občanů jezdí auty. I v tento čas by proto mělo platit heslo Auto není trezor. V prostorách pro osádku by řidiči neměli nechávat žádné cennosti jak fotoaparáty, peněženky, kabelky, ale ani zavazadla či oblečení,“ dodal mluvčí Trojna.

Radní již před časem vyšli vstříc prodejcům dušičkového zboží a povolili dvěma žadatelkám prodej dušičkového zboží z prodejního pultu nedaleko brány na Městský hřbitov, jedné v období od 25. října do 2. listopadu, druhé od 28. října do 2. listopadu.

V sobotu 1. listopadu se již tradičně u Vsypové loučky na mosteckém hřbitově uskuteční od 14 hodin kladení věnců.