Dělá maturitu, ale v hlavě mu stále zní hudba. Martin Rufer jezdí na koncerty a chystá se na přijímačky na Vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka v Praze. Pendluje mezi Mostem a městy, kde si ho žádají. Prostě jazzman.

Když jsme si domlouvali schůzku, napsal jste mi, že budete pracovně v Hradci Králové. Vy pracujete?

Několikrát do roka mě pozvou třeba do plesové kapely nebo jako hosta na plesový koncert a to se stalo zrovna včera v Hradci. V poslední době vedu takový režim, že hodně cestuju a častokrát musím zůstávat přes noc, takže kvůli tomu dost zameškávám školu. Teď mám hodně plnej kalendář.

Už se hudbou uživíte?

Teďka jako student jo, ale je samozřejmě otázka, jak do budoucna. Kdybych byl na volné noze, tak bych musel mít hodně štěstí, aby mě to bezstarostně uživilo.

Takže teď, kdybyste nestudoval, byste mohl přejít na volnou nohu?

Teď je to fajn, ale nebylo to takhle samozřejmě vždycky. Je to záležitost asi posledního roku a půl, když jsem se uchytil u Ondřeje Rumla, který mě v branži víc zviditelnil. Díky němu a novým kontaktům hraju hodně v Praze i jinde po republice. Takže asi jo - kdybych teď zůstal v Mostě u rodiny a byl na volné noze, tak bych se měl docela obstojně.

Jste prý hudebník samouk. Je to pravda?

Ano, jako samouk jsem začal a potom po nějakých dvou třech letech, co jsem doma brnkal na malé klávesy na baterky, rodiče napadlo dát mě do lidušky k učiteli Řeřichovi. Ríša mi ukázal víc samotné řemeslo, a protože vycítil, že to mám v sobě a nemá cenu se mnou zacházet jako s řadovým žákem, tak si řekl, že je na čase mě zase nechat jít svou cestou a asi se to vyplatilo, protože to nadšení u mě bylo a pořád je obrovské. Touha se technicky zlepšovat a osahávat si další žánry u mě stále je. Někdy si říkám, že kdybych na tom byl jako ta drtivá většina klavíristů v lidušce, kteří mají hudební nauku a hrají převážně klasiku, tak bych dnes byl jinde, než kde jsem.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Mostecko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase ve středu.