Na Pražský hrad se z Mostu dostanete v pohodě za 1 hodinu 50 minut. Na Jezeří, které je jediným státním zámkem na Mostecku, trvá úmorná cesta 2 hodiny a čtyři minuty. Prokázal to test Deníku. Překvapivý výsledek ukazuje, že pro rodiny, které nepoužívají auto, je pohodlnější jet veřejnou hromadnou dopravou na výlet do Prahy než na zámek, který je z Mostu vidět a kterému by větší návštěvnost přinesla víc peněz na opravy.

Je sobota, 3. června. Redaktor Deníku v 9.28 hodin nastupuje s batohem u 14. ZŠ do autobusu číslo 30. V 9.52 přesedá u Centralu na starou tramvaj č. 4. Sedačky jsou obsazené. Dva cestující se sprostě urážejí. Naštěstí se nepoperou. U Stovky cestu blokuje stojící tramvaj 2, protože na zastávce křísí záchranáři ležící seniorku. V Litvínově se přesedá na autobus 14. Na zástavce stojí dav, hlavně rodiny s kočárky. Silničáři u nástupiště opravují cestu. Páchne žhavý asfalt. Autobus odjíždí v 10.29. Je narvaný. Stojí i senioři. V Černicích jsme v 10.52. Desítky lidí vyrážejí k zámku po prašné asfaltové cestě. Dvoukilometrový úsek je nebezpečnější kvůli autům, ale kratší než lesní oklikou. „Bylo by lepší, kdyby autobus zajížděl pod zámek. Už kvůli dětem. Tady chybí chodník,“ říká na silnici Anna Pokorná držící dvě batolata.

Podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta může být test Deníku námětem pro místní zastupitelstvo. „Podpora autobusové dopravy k zámku, například od května do srpna, by nemusela stát moc peněz,“ uvedl. Nejdříve by se muselo zjistit, zda je prodloužení linky 14 k Jezeří technicky možné. O případné úpravě by se muselo jednat s vlastníky silnice. Klíčové by bylo jednání s dopravním podnikem. Horní Jiřetín již přispívá na krušnohorský cyklobus.

„Nahoru k zámku by se autobus nedostal. Je tam špatná cesta. Otočka by mohla být u odbočky na zámek,“ tvrdí matka Jaroslava Racíková. V 11.32 hodin je redaktor po rychlé chůzi na zámku.

Když jel z Mostu autobusem do Prahy, na Hradčanech byl o čtvrt hodiny dřív. Z Dejvické, kde po hodině a půl zastavuje autobus z Mostu, je to na Hradčany pěšky jen kilometr. Do půl hodiny se tam dá svézt metrem a tramvají 22.

„Jsme odříznutí od světa, a to nás diskriminuje. Návštěvnost sice není nízká, ale mohla by být vyšší, kdyby pod zámek zajížděly o víkendech alespoň dva autobusy,“ říká kastelánka Jezeří Hana Krejčová. Kdyby se u Jezeří nezbourala obec Albrechtice, jezdila by podle Krejčové k zámku pravidelná autobusová linka.