Pod stromečkem se očekávají panenky Barbie, lego Star Wars nebo třeba laboratoř na výrobu slizu. Okna se plní dopisy pro Ježíška, co ale najdou pod stromečkem děti z dětských domovů, je zatím trochu záhada. O tom, zda se jejich přání vyplní, rozhodují i lidé, kteří najdou jejich dopisy na stromečcích v obchodech a dárky jim věnují.

Vánoční stromky pro děti ze Žatce a Mostu naleznete ve velkých nákupních centrech v Praze, dětské domovy z Vysoké Pece a Chomutova mají své v hypermarketu Globus v Chomutově. 
Seznam přání, umístění stromů a pravidla projektu naleznete na webu
stromsplnenychprani.cz
Akce končí 12. prosince.

Skoro 90 dopisů s přáníčky dětí ze žateckého dětského domova visí na stromečku v obchodním centru Flora v Praze. A i když by sázka na štědrost lidí mimo domácí okres mohla vypadat jako risk, dětský domov má výborné zkušenosti. „Umístění v Praze je už naše tradice a našim dětem se plní vesměs všechna přání. Tak z 90 procent určitě,“ vypočítává ředitelka žateckého dětského domova Lenka Woloszczuková.

Přání dětí bez fungující rodiny se podle ředitelů domovů příliš neliší od těch, která mají děti ostatní. Jen se mezi nimi možná častěji objevují zážitky. „Objevují se přání jako samostatná procházka po pražské zoo nebo návštěva kina či McDonald's,“ prozrazuje ředitelka Woloszczuková.

Modelka Kašáková si přála kosmetiku

Na vánoční stromečky vzpomíná v dobrém i modelka Veronika Kašáková, která část dětství strávila v dětském domově ve Vysoké Peci. „Několikrát jsem měla přání na vánočním stromu, pamatuji si, že ve 13 letech to byla kosmetika. Dostala jsem pak velký růžový balíček s mnoha produkty,“ vypráví modelka.

„Pak si vybavuji své přání v 17 letech, kdy jsem si přála lyžařskou bundu značky Nike. Rodina, která si mě vybrala, mě také kontaktovala a jeli jsme ji společně do Mostu koupit. To bylo moc hezké,“ dodává Veronika Kašáková.

V letošním roce se do projektu Strom splněných přání přihlásilo 1284 dětí ze čtyřiceti domovů z celé České republiky. Podle organizátorů akce ze společnosti Dejme šanci dětem, se cena za všechny vypsané položky vyšplhá na téměř dva miliony korun. Pro dětské domovy proto znamenají dárky od sponzorů velkou úlevu. „Je to obrovská pomoc a úspora rozpočtu,“ potvrzuje ředitelka chomutovského dětského domova Jitka Pojmanová.

Všechny děti sice pod stromečkem nějaký dárek najdou, což ukládá dětským domovům i zákon, dražší položky ale často musí jít stranou. „Nikdy bychom na všechny dárky, které si děti přejí, neměli. Proto jsou stromy tak důležité,“ uzavírá Pojmanová.