Na velké dráze v areálu mosteckého autodromu se 1. května uskuteční dvanáctihodinový závod The Most Trabant legendárních východoněmeckých trabantů, během něhož musí jezdci zvládnout téměř 1000 kilometrů.

„Loni přijelo asi 50 trabantů z Německa i z Čech, z nichž 14 svedlo zajímavý a nakonec i napínavý souboj v závodě. Všechny dojely do cíle, až na jednoho, kterému upadlo kolo,“ připomíná za Autodrom Most Jakub Krafek. Vítězné auto urazilo za 12 hodin 244 kol.

Trabanty Drážďany Jens Seidel pojedou na závody do MostuZdroj: archiv Jens Seidel

Trabanty Drážďany Jens Seidel pojedou na závody do Mostu.  Foto: archiv Jens Seidel

Na start závodu bakelitových aut s dvoutaktním motorem se postaví také 53letý hospodský Jens Seidel z města Radebeul u Drážďan se svými třemi kolegy a jedním vymazleným kamarádem zeleným trabantem vyrobeným v roce 1960. Ještě v lednu to byl vrak, pak mu ale parta nadšenců vdechla život. „Největší strach teď máme z toho, že náš trabant pojede v zatáčkách tak rychle, že se převrátíme na střechu,“ říká Seidel. Kvůli trabantovému rally tak raději shodil 12 kilo. Symbolicky 1 kilo za 1 týden. „Každé kilo se v rally počítá k dobru,“ dodává Seidel.

Jeho tým má název Plné pivo a k dobrému pivu patří i krásné ženy, které budou stát na startu, tzv. grid girls. Přesně takové teď parta závodníků z Německa hledá. „Sháníme atraktivní ženy, které milují trabanty stejně jako my,“ podotýká Seidel.

Hlavní program začne první květnový den v 10 hodin. Součástí závodu bude například i soutěž o nejhezčí vůz srazu, jízda zručnosti o ceny, porota hodnotí nejlépe zajetý slalom, couvání a jízdu mezi kužely. „Jízdu na malém okruhu polygonu si budou moci vyzkoušet i návštěvníci autodromu,“ doplňuje Krafek.