V mosteckém hospicu jsou dvě lůžka. To je ovšem podle ředitele Jiřího Peška výjimka. „Za poslední tři měsíce jsme měli neustále plno. Na lůžka byl zaveden pořadník,“ sdělil. Stejně tak učinilo i dalších pět hospiců v celé republice.

V ČR funguje 11 hospiců s 310 lůžky. Podle počtu obyvatel by ale mělo pro těžce nemocné a umírající pacienty v zemi existovat o 200 lůžek víc. „Sloužíme i v sobotu a neděli , proto pro nás není problém přijímat pacienty i o víkendu. Pokud se uvolní místo ihned voláme klientům. Většinou je zádrhel v tom, že jsou pacienti v nemocniční péči a tak je mohou převézt až ve všední den,“ dodal ředitel Pešek.

Hospice poskytují nevyléčitelně nemocným a umírajícím lidem takzvanou paliativní péči. Soustředí se na léčbu, odstranění bolesti a zlepšení kvality života pacienta. Zaměřují se nejen na ošetření těla, ale i na psychický stav nemocného. Respektují jeho lidskou důstojnost a snaží se zajistit, aby v posledních chvílích života nebyl sám. Přistupují také šetrně k příbuzným.

Do hospicu v Mostě se může pacient ucházet o lůžku po splněných všech tří podmínek přijetí. „Potřebujeme vyjádření ošetřujícího lékaře, že pacient je opravdu v nevyléčitelné fázi nemoci. Poté požadujeme, aby znal svou diagnózu a v současné době mu nebyly prováděny žádné složité vyšetřovací metody,“ vyjmenoval podmínky ředitel hospicu.

Mudr. Jiří Pešek také zmínil, že 30 až 40 procent pacientů odchází na dožití domů ke svým blízkým. „Není to ovšem jednoduché, je potřeba, aby se mu lidé, kteří se o něj v těchto jeho posledních chvílích mohou starat,“ poznamenal.

Postižení , senioři a další potřební dostávají od letoška od státu příspěvek na péči. Sami si z něj zaplatí pobyt v ústavu, stacionář, pečovatelku či opatrování od rodiny. Zákon o sociálních službách, který systém od ledna změnil, hospicovou péči nezahrnuje. Hospice tedy nemohou jako například domovy důchodců a jiná zařízení žádat o dotace na sociální služby. „V mosteckém hospicu se ceník upravuje podle výše důchodu, kterou pacient pobírá,“ dodal Pešek.