Letos se jedná již o 12. ročník festivalu. Litvínov coby součást mapy hostitelských měst zažije premiéru. „Abych pravdu řekla, je to trochu osobní záležitost. O outdoor se hodně zajímám. Celkově si myslím, že něco podobného Mostecko postrádá, protože tyto aktivity jsou momentálně hodně v módě," uvedla Tereza Samulová z Citadely.

Právě tento kulturní stánek tak nebude od pátku do neděle nakloněný kostýmkům a oblekům, jako je tomu v čase divadelních představení. O víkendu bude v jeho prostorách převládat sportovní a adrenalinové nadšení. Často se ozve cinknutí zejména horolezeckého vybavení.

Nabitý program odstartuje na Velké scéně dnes v 17 hodin. Slavnostního zahájení se ujme přední český horolezec Mára Holeček. „Je to můj kamarád a zároveň velká osobnost své disciplíny, takže jsem moc ráda, že přijede," řekla Samulová.

Stěžejními body festivalu budou bloky s promítanými filmy. „Máme čtyři kategorie – horolezecké, dobrodružné vodní, dobrodružné cestopisné a extrémní sportovní," přibližuje ředitel festivalu Jiří Kráčalík.

Výraznou součástí budou i besedy. Po celou dobu festivalu potrvá výstava Davida Šifry s názvem Středoasijské příběhy. Příchozí si budou moci vyzkoušet lezeckou stěnu nebo horské koloběžky. „Vyzdvihnout bych chtěla nedělní exhibici Gibbon Teamu, který přijede předvést slackline, tedy chození po popruhu upevněném mezi dvěma body. Lidé si to také budou moci vyzkoušet," láká Samulová.

Festival letos zavítá do 41 měst po celé České republice i Slovensku. Jedna zastávka je i v Rusku, konkrétně ve městě Velikij Usťug, které je považováno za rodiště Dědy Mráze.