„Hned první víkend přišlo přes šedesát lidí,“ uvedla pracovnice muzea Hana Dernerová s tím, že například na duben i květen už mají objednaných patnáct škol, které přijedou na prohlídku.

Pro novou sezonu je připraveno několik novinek. Tou největší je skutečnost, že několik předchozích prohlídkových tras muzeum spojilo do jedné, takže návštěvník má možnost vidět na jeden zátah úplně všechno. Uvidí tak těžní stroj, hornickou řetízkovou koupelnu, ukázkovou štolu se všemi typy dobývání uhlí nebo expozici rudného dobývání. Do 30. let minulého století návštěvníky přenese věrný model šachty s hornickou kolonií dolu Humboldt II v Dolním Jiřetíně v měřítku 1:50.

Na tomto dole v roce 1932 vypukla velká hornická stávka. Součástí expozice je také sbírka obrazů zachycujících těžbu uhlí na Mostecku. „V návaznosti na skutečnost, že zájemci o hornickou historii mají takto ucelený obrázek o tom, co se v našem hnědouhelném revíru dělo, přistoupilo vedení muzea k mírnému zvýšení vstupného,“ řekla dále Dernerová.

Dospělá osoba nově zaplatí 150 korun, dítě 70 korun. Pokud přijde školní skupina dětí, tak jednotlivec platí vstupné 50 korun.

Expozice povrchového dobývání

Někdy koncem května nebo začátkem června by mělo dojít k otevření další expozice, která představí povrchové dobývání. 

Nejnovějším exponátem je velká důlní lokomotiva Krokodýl, která dopravovala uhlí a zeminu na povrchových dolech.

Muzeum také na 1. června chystá tradiční oslavu Dne dětí. Podle Dernerové by měl opět dorazit vláček Hurvínek. Novinkou je, že vstupenku na vlak si cestující vyzvednou na předem oznámených místech. „Chceme se vyvarovat toho, co se nám stalo loni, kdy bylo zájemců o jízdu hodně a nestačila kapacita,“ dodala Dernerová.

Podkrušnohorské technické muzeum má otevřeno od úterý do neděle, vždy od 9 do 15 hodin. V pondělí a o státních svátcích je zavřeno.

Součástí muzea je Galerie Julius III, která zahájila svou letošní činnost ve čtvrtek, a to vernisáží netradiční výstavy. Novinář, fotograf, hudební publicista a muzikant Jan Pimper zde představuje záložky do knížek. „O jejich výrobě s unikátními fotografiemi jsme spolu diskutovali asi dva roky a konečně se nám povedlo přivést na svět zajímavé kousky,“ prohlásil při zahájení kurátor galerie Petr Havlík s tím, že výstava potrvá do konce května.

„Je to možná trochu netradiční projekt, ale z pohledu čtenáře je to zpestření. Může tak trochu jinak vnímat někdy docela obyčejnou praktickou pomůcku,“ představil svou tvorbu autor Jan Pimper.