Horní Jiřetín se postupně chce zbavit závislosti na uhlí a začít více využívat výhody, které nabízejí obnovitelné zdroje energie.

Jako první projde změnou místní škola. Brzy vymění staré kotle na uhlí za tepelná čerpadla. "Škola má nyní k dispozici dva kotle, které jsou staré kolem dvaceti let. Jeden z nich už je úplně odstavený a jeden se udržuje. Je to ale hodně nákladné," uvedl starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. Pro zajímavost dodal, že roční spotřeba uhlí pro budovu základní školy dosahuje 93 tun.

Čerpadly to nekončí

Výměnu za ekologičtější tepelná čerpadla město zaplatí ze svého rozpočtu a přijde ho odhadem na 2 až 2,5 milionu korun. "Výměna by měla být hotová před začátkem následujícího školního roku," řekl dále Buřt.

Tím ale proměna školy nekončí. Dnes, ve středu 24. května, odstartovala netradiční sbírka, díky které by se na střechu budovy měly pořídit fotovoltaické panely. Cílem sbírky je vybrat minimálně 300 tisíc korun. Ty by stačily na pokrytí jedné třetiny povrchu střechy solárními panely a zabezpečily by jednu třetinu spotřeby základní školy. Čím více peněz se vybere, tím více energie z obnovitelných zdrojů se bude v Jiřetíně vyrábět.

Institute of TOG
Slova chvály i medaile. Tak vypadá úspěšná sezóna tanečníků z Mostu

Sbírka, kterou město ve spolupráci s organizací Greenpeace pořádá, je v mnoha ohledech netradiční. Bude totiž probíhat cestou takzvaných dárcovských výzev. Peníze budou vybírat aktivní občané, kteří na internetu založí výzvy a v nich budou přesvědčovat lidi ze svého okolí, aby škole finančně přispěli. "Jako motivaci jim za to mohou slíbit nějakou odměnu či spáchání něčeho bláznivého," řekl koordinátor Greenpeace Jan Freidingr.

Sbírka je plánovaná až do konce června. Rozhodl se do ní zapojit i učitelský sbor s paní ředitelkou. "Chceme požádat rodiče, aby na konci školního roku místo dárečků a pozorností pro učitele přispěli škole na solární panely," řekla ředitelka školy Klára Křivánková. Zároveň doufá, že si vlastní výzvy připraví i žáci - ať už v třídních kolektivech nebo jednotlivě.

Solární panely by škole měla dodat firma Nanosun. "Panely jsou vybavené také monitorovacím zařízením. Děti by tak třeba na svém mobilním telefonu mohly sledovat, kolik se v nich za den vyrobí elektřiny," uvedl jednatel společnosti Karel Pařenica.

Projekt ve středu odstartoval zábavným programem u školy. Nejprve žáci měli netradiční výuku, během které se učili o nových technologiích a obnovitelných zdrojích energie. Mohli si také pochutnat na zmrzlině mražené mobilním solárním systémem či si během workshopů vyrobit peněženku z nápojového kartonu či náušnice z pivních zátek. Od 14 hodin byl program přístupný i široké veřejnosti.

Sbírku můžete najít na adrese www.vyzvaprojiretin.cz.