„Snahou je využít současného krásného stavu Krušných hor k zachycení jejich půvabů. Než se ztratí v houští větrných elektráren,“ uvedl ve výzvě obcím a městům Petr Mikšíček, spoluzakladatel projektů.
Vzhledem k tomu, že projekt Rok v Krušných horách připravují spolek Znovuobjevené Krušnohoří a Sdružení obcí Krušné hory Západ, mezi zapojenými obcemi převládají právě obce kolem Klínovce. „Osloveny byly všechny obce od Lubů na západě po Petrovice na východě,“ sdělil Mikšíček
Z Mostecka účast zamítl Litvínov a Meziboří, naopak zapojit se chce Hora Svaté Kateřiny. „Odmítli jsme se zapojit jednak z finančních důvodů a jednak si myslíme, že projekt má ukázat hlavně přírodní krásy. Přírodu sice v našem okolí krásnou máme, ale nic tak výjimečného, aby to stálo za propagaci,“ řekl Deníku místostarosta Meziboří Aleš Jedlička. Každá obec totiž musí do projektu vložit necelých 40 tisíc korun, nicméně pořadatelé projektu slibují, že nakonec obce na projektu ještě vydělají.
Jasnou představu, jak by měla vypadat prezentace Hory Svaté Kateřiny má její místostarosta Petr Pakosta. „Určitě by to neměla být jen nějaká nostalgie. Ukážeme spíš to, co je tu nového, jak se obec rozvíjí,“ vyjádřil se Pakosta s tím, že by kniha měla být i vzkazem pro vládu, která by měla více peněz vložit do venkova.