Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský na Lesné slavnostně otevřel muzeum, které přibližuje život horalů. Ukázkový krušnohorský živý dům vyrostl na pláni poblíž horského hotelu a skiareálu v Lesné. Cílem projektu je přiblížit široké veřejnosti život horalů v Krušných horách před přibližně sto lety a podpořit myšlenku znovuzrození Krušnohoří.

„Velice si vážím času a energie, kterou do projektu vložilo občanské sdružení Horský klub Lesná v Krušných horách a saský partner. Tento objekt zachovává životní styl a historické hodnoty původní tradice krušnohorské oblasti pro budoucí generace,“ řekl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.
Krušnohorský lidový dům byl na Lesné vystavěn podle dokumentace poskytnuté Oblastním muzeem v Mostě. Návštěvníci zhlédnou kompletně vybavený dům od světnice, přes síň a chlév do stodoly.

Obytný chlév

„Jedná se totiž o dům, kterému se říkalo wohnstallhaus, v otrockém překladu je to obytný chlév,“ nastínila ředitelka Oblastního muzea v Mostě Libuše Pokorná.

“Kdysi, když na horách napadl sníh, hospodář by se do chléva nedostal, proto se do něj chodilo přímo z kuchyně přes chodbu. Zvířata obydlí navíc vyhřívala,“ dodala Pokorná. Součástí projektu je i výstavba repliky původní zvonice s funkčním zvonem a odbíjením hodin, která vyrostla vedle cesty směrem k hotelu.

“Každý zvon samozřejmě musí mít svůj nápis. Hlas můj, jak hlas života mého nechte znít dobrým lidem k potěšení Krušným horám k ochránění,“ řekla na zahájení, co je na zvonu napsáno, ředitelka muzea.

„Málokdo dnes ví, že do druhé světové války byly Krušné hory jedny z nejvíc osídlených v Evropě. Odsun a vytrhání kořenů mělo za následek ztracení identity Krušných hor. Nyní se snažíme o navrácení,“ uvedl Antonín Herzán, předseda občanského sdružení Horský klub Lesná v Krušných horách.
„Předpokládám také, že to přiláká i více turistů a rozšíří to pobyt nejen na Lesné, ale na celých Krušných horách. Snažíme se, aby návštěvy turistů nebyly jen jednodenní, ale aby zůstali více dnů,“ dodal Herzán, který v horách žije již sedmnáct let.

Projekt byl realizován v rámci operačního programu Cíl 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko, který je spolufinancován z Evropského fondu regionálního rozvoje ve výši pět set dvacet tisíc Eur.