Vznik celého areálu v Hoře Svaté Kateřiny je rozdělen do čtyř etap, realizovány jsou nyní první dvě. „Nyní se připravuje ta hlavní budova – provozní centrum a dosíťování,“ řekl Deníku Karel Janoušek, jednatel společnosti Allkon, která na projektu spolupracuje s obcí.
Na atraktivním místě hned u rozhledny tak v současné době dělníci pracují na přestavbě stávajícího chátrajícího stavení. „Zateplujeme, děláme podlahy, příčky, okna se vymění. Termín dokončení je 15. prosince,“ vysvětlil při prohlídce staveniště sádrokartonář Hynek Červenka.
Na konci této čtrnáctimilionové investice bude správní budova, kde budou sklady, kuchyň, jídelna, místnost pro vozíky, ubytovna pro trenéry. „Téměř osm a půl milionu korun jsme získali od ministerstva pro místní rozvoj, zbytek zajistila obec,“ dodala starostka obce Eva Horáková.
V dalších dvou etapách podle projektu vznikne sedm srubů. „V každém bude krb, aby to navodilo atmosféru, případně se bude přitápět elektricky, čtyři postele a přistýlky, malá kuchyňka, sociální zařízení,“ popsal další část projektu místostarosta Petr Pakosta s tím, že všechny sruby budou propojeny zastřešenou chodbou, tak aby tam pohodlně vozíčkáři projeli, případně i sanitka. Centrálním srub pak bude zařízen právě pro masáže a další relaxační procedury. To si však vyžádá opět částku kolem 15 milionů korun.
„Budeme opět žádat peníze i od ministerstva pro místní rozvoj, pokud neuspějeme, tak budeme shánět peníze všude, i z Evropské unie,“ podotkla Horáková.
Podle zástupce tohoto ministerstva však obec má šanci uspět. „Obec pracuje koncepčně a tento projekt není významný jen z hlediska rozvoje obce, ale má přesah i do zanedbávané oblasti podpory postižených lidí, čímž si zvyšuje svoji šanci na úspěch,“ vyjádřil se Petr Pávek, náměstek ministra pro místní rozvoj.
Podporu vyjádřili i politici. „Realizace stavby je důkazem, že velikost obce nelze posuzovat jen podle počtu obyvatel,“ vzkázal horalům zastupitel kraje Zdeněk Lavička. Podporu vyjádřil také mostecký zastupitel Vlastimil Balín či pomoc přislíbil poslanec a mezibořský zastupitel Petr Červenka.
S nápadem zřídit na horách něco tak atraktivního přišlo vedení obce v roce 2003. „Tehdy jsme postavili dům s pečovatelskou službou, přízemní byty jsou bezbariérové,“ vzpomínal Pakosta. V budoucnu by tak handicapovaní mohli najít na horách kromě relaxačního centra i domov. „V současné době jsou ale všechny byty obsazené,“ uvedla Horáková.
Hora Svaté Kateřiny si od vzniku relaxačního centra slibuje také vznik mnoha pracovních míst. „Budou sem jezdit jak soukromé osoby, tak všechna družstva s handicapovanými sportovci, a to nejen z Česka, vždyť jsme v pohraničí a ani v Německu nic podobného nemají,“ vysvětlil Pakosta s tím, že bude nutné vytvořit provoz na směny, zřídí se další služby, proto se počítá dokonce až se 40 novými pracovními pozicemi.