Nevím, co už mám dělat, holubi mi poškodili balkon. Tak si stěžuje Erika Coufalová z Litvínova, která musela jít před čtyřmi lety dokonce kvůli bacilu od holubů na operaci.

Holubi, v Litvínově přemnožení, bývají zdrojem zvláštního druhu chlamydiové infekce. Nejvíce obyvatelům vadí výskyt ptáků na náměstí Míru.
„Uhnízdili se především v opuštěném domě a znepříjemňují lidem průchod z náměstí do ulice Školní. Nalétávají také na balkony panelových domů a znečišťují je svým trusem,“ uvedla mluvčí litvínovské radnice Eva Maříková. Město ale nemá na odchyt peníze. Tak obyvatelům aspoň radí: Holuby nekrmte.

Firma nepomůže

Podle vedoucí odboru správních evidencí Anny Šulíkové se regulace počtu holubů provádí v případě hrozícího nebezpečí rozšiřování alergenů a patogenů z přemnožené populace. Tehdy ji může nařídit hygienik.

Město by mohlo snížit počet holubů odchytem prostřednictvím specializované organizace, která má k takové činnosti příslušná oprávnění, to je ale značně finančně náročné. Další možností je odlovem ve městě dle zákona o myslivosti, což je ale podle Šulíkové v zastavěné oblasti obtížné.

Vyhladovte je!

„K uplatnění výše uvedených razantních a finančně náročných postupů však dle našeho názoru, s ohledem na počet městských holubů v Litvínově, nelze přikročit. Lze pouze apelovat na občany, aby neumožňovali holubům hnízdit v jejich domech, balkónech a podobně a nekrmili je,“ dodala Šulíková.
Likvidaci holubů si již v lednu objednal mostecký magistrát. Podle odhadu žilo ve městě přibližně tisíc holubů. Úřad nechal odstranit osmdesát procent jejich populace.

Holubi bývají například zdrojem zvláštního druhu chlamydiové infekce. Tu způsobují mikroorganismy z kontaminovaného trusu, peří či prachu z hnízdišť. Infekce, která se může přenést na člověka i z papouška a drůbeže, se obvykle projevuje jako běžné plicní onemocnění. Léčba antibiotiky je zdlouhavá, s rizikem komplikací.

Firmy, které chytají holuby ve městech, upozorňují i na možné přenášení dalších nemocí.