„Bylo to boží!“ svěřil se hokejový fanoušek Martin Novák, když v neděli před půlnocí odjížděl v českém dresu a s trumpetkou v ruce od jezera Most. S víc než dvěma tisíci fanoušky tam sledoval na velké obrazovce přímý přenos z hokejového finále. A stejně jako všichni v tom venkovním mumraji skákal radostí, když český tým porazil Švýcarsko a získal po dlouhé době zlatou medaili.

Martina Nováka možná znáte. Kdysi fandil v mnohem menším davu u velkoplošné obrazovky na 1. náměstí a předtím inicioval petici, aby radnice vysílala klíčové zápasy v centru při mistrovství světa v roce 2013. O pár let později se už přímé přenosy na náměstí staly téměř tradicí, ale shodou okolností se českému týmu tolik nedařilo.

Ve fotbalové pivnici v Souši měli chlapi dilema. Koukat na fotbal, nebo na hokej? Zvítězil sport na bruslích.
FOTO, VIDEO: Takhle fandí Mostecko! Šálu má i psí slečna Anička. Co finále?

Průlom nastal až letos v květnu, kdy se hokejová fan zóna přesunula k jezeru Most. A Mostačané díky finále stanovili nový rekord v návštěvnosti místních přenosů. V neděli během boje o zlato lidé seděli i na chodníku, protože na trávník nad pláží se všichni nevešli. Někteří fanoušci obsadili i sektor pro bicykly a jeden chlapec si dal stoličku do fotbalové branky na sousedním pískovém hřišti, aby na obrazovku viděl alespoň z boku.

„Vysoká návštěvnost nás hodně potěšila, všem fanouškům za ni moc děkujeme. Dokazuje to, že Most je skutečně městem sportu,“ sdělila mluvčí mostecké radnice Klára Vydrová. Podle ní byla série přímých přenosů u jezera jakousi malou generální zkouškou na dvoutýdenní Olympijský festival, který začne 25. července přímým přenosem ze slavnostního zahájení, jenž odvysílá Česká televize.

Přes dva tisíce lidí fandilo u jezera Most českým hokejistům během přímého přenosu z finále světového šampionátu, kde ČR nakonec získala zlato.Přes dva tisíce lidí fandilo u jezera Most českým hokejistům během přímého přenosu z finále světového šampionátu, kde ČR nakonec získala zlato.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

U jezera Most bude během letní olympiády v Paříži největší tuzemská fan zóna, kam budou přijíždět rovnou z Paříže olympionici. V okolním areálu bude pro veřejnost kompletní zázemí s ochutnávkou víc než padesáti sportů, včetně vodních. Při zahajovacím ceremoniálu, kdy dorazí první návštěvnická vlna, pomůžou pořadatelům dvě pódia. „Počítáme s variantou, že přijde i víc lidí a budeme na to připraveni,“ sdělila mluvčí Českého olympijského výboru Veronika Linková.

O Olympijském festivalu

Bude u jezera Most od 26. července do 11. srpna (zahajovací ceremoniál večer 25. 7.). Nabídne řadu atrakcí a přes 50 sportů, které si návštěvníci budou moci vyzkoušet. Hlavní areál s hřišti, největší českou fanzónou, občerstvením a stanovým městečkem bude na rovinaté louce za zastávkou MHD. Zóna pro vodní sporty bude v jihozápadním okraji jezera.

OTEVÍRACÍ DOBA

Pátek 26. 7. 14:00 – 21:00
Neděle – čtvrtek 9:00 – 19:00
Pátek – sobota 9:00 – 21:00

Vstupné:
Za vstup do festivalového areálu se bude platit. Jednodenní vstupenka pro děti od 6 do 12 let stojí 100 korun, pro mládež od 13 let a dospělé 200 korun. Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 12 let) je za 400 korun. Děti do 6 let, senioři a ZTP nic neplatí.
Na zvýhodněné vstupné mají nárok obyvatelé města Most a přilehlých vesnic Bečov, Bělušice, Braňany, Havraň, Korozluky, Lišnice, Lužice, Malé Březno, Obrnice, Patokryje, Polerady, Skršín, Volevčice a Želenice. Ti pořídí vstupenku na celý festival za cenu nezvýhodněné jednodenní vstupenky. Například dospělý z Mostu si koupí vstupenku za 200 korun a bude s ní moci chodit na festival každý den.
Toto zvýhodněné vstupné platí i pro zaměstnance mosteckého magistrátu, příslušného krajského úřadu a státního podniku Diamo, který je správcem jezera. Majitelé zvýhodněných vstupenek budou muset při vstupu na festival ukázat doklad totožnosti nebo zaměstnaneckou kartou. Počet vstupenek není omezený a lze si je rezervovat na webu festivalu.

Návštěvnost u jezera Most během hokejového šampionátu zástupce výboru povzbudila. „Nás hrozně těší, že to místo už teď funguje pro scházení, a ne jen pro koupání či procházky. To je podle mě skvělá práce radnice, že s tím územím takto pracuje. Přijde mi hezké, že lidi už teď vnímají jezero Most jako místo, kam chodí fandit a kam jdou rádi pro pozitivní emoce. A tyto dvě věci Olympijský festival spojuje. Těšíme se, že návštěvnost bude vysoká,“ dodala Linková.

Pozemky pro festivalové stavby si převezme výbor 1. července. Mapa areálu ještě prochází posledními úpravami a organizátor stále nabírá dobrovolníky na pomoc se zajištěním provozu. „Budeme rádi, když se ještě někdo přihlásí. Chceme mít dobrovolníků raději o něco víc pro případ, že by někdo například onemocněl,“ vysvětlila mluvčí olympijského výboru.

Přes dva tisíce lidí fandilo u jezera Most českým hokejistům během přímého přenosu z finále světového šampionátu, kde ČR nakonec získala zlato.Přes dva tisíce lidí fandilo u jezera Most českým hokejistům během přímého přenosu z finále světového šampionátu, kde ČR nakonec získala zlato.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Podle ní se Olympijský festival nedá svým rozsahem a nabídkou služeb srovnat s akcemi typu hokejového fandění, protože se jedná o zcela jiný a specifický druh zážitku. Festival zahrne i stanové městečko a kvůli očekávanému návalu se rozšíří kapacita parkování.

„Když tu bude olympijská fan zóna, přijde k jezeru ještě víc lidí než na hokejové finále. Bude to pecka a super reklama pro Most, protože se ukáže v dobrém světle,“ řekl fanoušek Martin Novák.

Zajímavost

Dosavadní rekord v návštěvnosti u jezera Most během jedné akce drží od května 2015 oslava 70 let od konce 2. světové války, kdy na rekultivovanou pláň přišlo za vojenskou přehlídkou a bitvou klubů vojenské historie podle některých odhadů až padesát tisíc lidí.

Fiktivní Rudá armáda tehdy rozprášila vojsko Wermachtu a SS a nezabité vojáky vzala do zajetí. Velkolepou akci, první svého druhu na Mostecku, tehdy zahájil přelet stíhaček Gripen nad Mostem. Nedaleko děkanského kostela se pak utkala stovka vojáků a vyjely i dva ruské tanky T-34/85 a stíhače tanků.

K vidění byla v ležení také speciální dobová vozidla, obojživelná auta i německé polopásové motorky. Hlavními pořadateli akce byly Archeologický ústav AV ČR, město Most, Oblastní muzeum v Mostě a Vojenský historický ústav.

Mohlo by vás zajímat: Půlnoční šílenství v Mostě. Hokejoví fandové obsadili centrum spanilou jízdou

Zdroj: Martin Vokurka