Podepsané dresy Jiřího Šlégra a Martina Straky, které tyto dvě legendy českého hokeje oblékly na prosincové exhibici pořádané u příležitosti sedmdesátého výročí založení litvínovského klubu, jsou předmětem dražby, jejíž výtěžek poputuje směrem ke dvěma chlapcům – sedmiletému Kryštofovi z Krupky a desetiletému Martinovi z Oseka. Oba trpí nemocemi, jejichž léčba je pro jejich rodiny finančně velice nákladná.

Dražby dresů se konají v rámci charitativního projektu BOBování, který pořádá kapela Bob a Bobci na počest svého zesnulého kapelníka. Zaměřený je na pomoc dětem, které potřebují peníze na konkrétní přístroj, rehabilitační pomůcku nebo lázeňský pobyt, které pojišťovny hradí buď částečně, nebo vůbec.

Dražby končí v neděli ve 20 hodin. Včera odpoledne byla u obou dresů průběžná částka kolem 4 500. Peníze se ale vybírají i jinak. „Každý rok přispívají firmy. Rok od roku víc. Letos se vybíraly peníze i na hokejovém turnaji v Bílině. Vypadá to na moc hezkou částku. Finální sumu pak rozdělíme," řekla Lenka Špinková z kapely Bob a Bobci.

Přispívat budou moci lidé i během slavnostního večera, na kterém rodiny převezmou šeky. Ten se uskuteční 16. dubna v restauraci Beseda v Hrobě. „Je super, že se letos pomáhá dvěma rodinám," řekl Jan Ptáček, šéf litvínovského hokejového fanklubu, který na BOBování spolupracuje už čtvrtým rokem. Právě fanouškům, kteří jsou každoročně také mezi přispěvateli, se do projektu podařilo zapojit i klub a jeho hráče. Například loni se dražil dres Martina Ručinského.

Pro koho se letos „bobuje"?
Kryštof (7) z KrupkyV důsledku předčasného porodu došlo u Kryštofa krátce po narození k závažným zdravotním komplikacím, k nadměrnému hromadění mozkomíšního moku v mozkových dutinách. I přes opakované neurochirurgické zákroky došlo k poškození mozku projevující se opožděným psychomotorickým vývojem. Jedna z nejúčinnějších léčebných metod Klim – therapie je pro chlapcovu rodinu finančně nedosažitelná, čtyřtýdenní léčebný pobyt stojí přes padesát tisíc korun a ročně jsou zapotřebí dva takové pobyty.
Martin (10) z OsekaMartin se narodil jako zdravé miminko, před pátým rokem života ale onemocněl angínou a přidaly se komplikace. Tři dny byl v kómatu. Byla mu stanovena diagnóza diabetes mellitus I. typu. Ten se však v průběhu let změnil na nestabilní diabates, kdy hladina cukru v krvi klesá a stoupá bez zjevných příčin. Loni na podzim mu byla navíc diagnostikována nevyléčitelná choroba kostí – osteopoikilie. Výtěžek použije rodina na zajištění pomůcek, které nehradí zdravotní pojišťovna. Roční náklady na jejich zajištění šplhají ke sto tisícům.