Hvězdárna, pojmenovaná po legendárním českém astronomovi a zakladateli stejnojmenné observatoře ve Vysokých Tatrách, se pyšní umístěním v působivé rekonstruované věži starobylého hradu. Její brány se poprvé otevřely veřejnosti v roce 1970 díky vášni a píli členů astronomického kroužku.

Co dělá hvězdárnu v Mostě tak unikátní? Její srdce tvoří historický dalekohled Gustav Heyde z roku 1912, který umožňuje návštěvníkům pozorovat sluneční atmosféru během dne a hlubiny vesmíru po setmění.

Výstava Katrin Buttigové Post mortem.
Mostecké muzeum oslaví příchod jara. Nabídne přednášky, vycházky a novou výstavu

V kontextu nedávno zřízeného vzdělávacího centra, jež obsahuje Městskou knihovnu v Mostě, kino Kosmos a Planetárium, poskytne hvězdárna jedinečný soubor programů pro návštěvníky s různými zájmy. Prozatím bude otevřena o víkendech a při významných astronomických událostech, s plány rozšířit provoz i na všední dny pro školní skupiny.

Návštěvníci mohou očekávat nejen pozorování hvězd a dalších kosmických úkazů, ale také řadu vzdělávacích pořadů a speciální pozorovací akce. Ať už je počasí jakékoliv, hvězdárna zaručuje fascinující prohlídku.

Městská knihovna Most si připravila přednášku s astronomy.Městská knihovna Most si připravila přednášku s astronomy.Zdroj: Správa hradu Hněvín

Ke znovuotevření hvězdárny uspořádala Městská knihovna Most besedu s astronomy, jež se uskuteční 4. dubna od 16:30 hodin. Tento večer slibuje poutavé vyprávění o historii a současnosti astronomie na Mostecku a odhalí plány pro budoucí spolupráci hvězdárny s ostatními institucemi. Podrobnosti o provozních hodinách, speciálních akcích a vstupném najdete na webových stránkách www.knihovnamost.cz.

Sama hvězdárna se otevírá v neděli 7. dubna v 11 hodin.

Mohlo by vás zajímat: Pomohl zalidnit vymírající vesnici u Mostu. Teď Petr Vinař děkuje stavbou kaple

Zdroj: Deník/Martin Vokurka