Porta začala hledat vítěze pro rok 2018. Podle organizátorů republikového finále, které se uskuteční ve dnech 29. června až 1. července v Řevnici, by měl být nebezpečně skvělým instrumentalistou, návykově výborným zpěvákem, měl by mít zákeřně osobitý přístup a bezostyšný drajv. „Pozor! Není známo, zda jde o muže, ženu nebo dokonce skupinu!“ varují na letáku pořadatelé přehlídky trampské a folkové hudby. Oblastní Krušnohorské kolo, ze kterého se postupuje do republikového finále, hostilo o víkendu Docela velké divadlo v Litvínově.

„Myslím, že jsme viděli zajímavou přehlídku jednotlivců i skupin. Jsem spokojený,“ řekl hlavní pořadatel oblastního kola Lubomír Stráník, mimo jiné také kapelník formace Stráníci.

V Docela velkém divadle soutěžilo deset účastníků, kteří se sem sjeli nejen ze severu Čech, ale i ze Sokolova nebo Plzně. Z vítězství a postupu se nakonec radovala skupina Potokap, která dorazila ze Slaného.

Zdroj: Youtube

Potokap - V neděli U Brány (2016)  Zdroj: YouTube.com/Potokap Slaný

„Mým favoritem, vzhledem k zaměření soutěže, byla formace DRC z Ostrova nad Ohří. Vítězný Potokap byl na mě spíše folkrockový, ale porota se jako celek nakonec rozhodla pro něj,“ poznamenal známý litvínovský muzikant a člen poroty Jaroslav Popelka.

Stráníka mrzí, že Porta jako hudební soutěž už nemá takový zvuk, jako měla v minulosti. „Je to škoda, nicméně pořád je to pro muzikanty skvělá škola,“ řekl šéf podniku konaného v Litvínově. Stále se přesvědčuje o tom, že folková a trampská autorská píseň stále žije, i když ji ze scény vytlačily jiné hudební žánry.

Valdštejni u svého zámku v Litvínově. V kostýmech feudálů jistě poznáte známé tváře, herce Docela velkého divadla.
VIDEO: Pozdvižení v Litvínově na 1. máje. Přijeli páni. Vítaly je davy

Porta v minulosti objevila interprety, kteří se později dokázali prosadit. Stráník připomněl, že i když to možná málokdo ví, tak právě ze soutěže Porty vzešel dneska hodně populární Xindl X. „Už tenkrát byl hodně přesvědčivý,“ poznamenal Lubomír Stráník, který dělá muziku čtyři desítky let. Vyslovil také přání, že by byl velice rád, kdyby se mu podařil podobný hudební objev.

Vítěz oblastního Krušnohorského kola postupuje do Řevnice, kde si zahraje po boku zajímavých hostů, jako například skupiny Kamelot s Romanem Horkým, Jaroslava Samsona Lenka, Pavla Žalmana Lohonky, Ivana Hlase, skupiny Jelen, legendární ženské kapely Schovanka nebo Roberta Křesťana a Druhé trávy. Může být také svědkem pocty Wabi Daňkovi, kterou chystají někteří z muzikantů.

Loukou prošel prvomájový retro průvod
FOTO: Loukou prošel prvomájový retro průvod