V úterý začne na jednom soukromém pozemku v Horním Jiřetíně řezání jehličnanu pro mostecké Vánoce. „Bude to smrk stříbrný a bude vysoký jedenáct metrů,“ sdělila Mosteckému deníku mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.

Pilování a převzetí stromu nebude určeno pro média. Vlastník si podle mluvčí přál zůstat v anonymitě. Smrk přivezou a na náměstí v úterý vztyčí mostecké technické služby. Poté začne jeho výzdoba. Slavnostní rozsvěcení bude v neděli 30. listopadu v 17 hodin, kdy se zároveň rozzáří světelné dekorace v okolí. Most za vánoční výzdobu a osvětlení zaplatí 1,7 milionu korun. „Je v tom zahrnuta montáž, demontáž i veškerý servis,“ uvedla mluvčí. Město se nemusí o nic starat, protože si výzdobu dlouhodobě pronajímá.

Druhý vánoční strom, také smrk stříbrný, který bude stát naproti sportovní hale, získá město zdarma darem od rodiny Pinlových. Smrk o výšce šesti metrů roste pod Resslem v ulici Okrajová, kde je zahrádkářská kolonie.  

V posledních letech darovali Mostu strom například Jaroslav Pavelka, jehož črnáctimetrový smrk omorika rostl 28 let na zahradě v Čepirozích, a nebo Dan Galko ze Vtelna, který poskytl asi 15 let starý desetimetrový smrk pichlavý.