Litvínov letos vytvoří oddechovou zónu u Pilařského rybníka a Most vysází nové stromy. Tyto projekty vybrala veřejnost hlasováním, které s partnerskými městy zorganizovala společnost Unipetrol. Každá z obou radnic obdrží od chemičky na realizaci vítězného záměru jeden milion korun.

V anketě se od loňského října do letošního ledna sešlo celkem 3 713 hlasů, z toho 2 007 z Litvínova. V nabídce bylo celkem šest investičních akcí, které porota zařadila do finále z původních 260 návrhů. 

„Jsem velmi ráda, že v Litvínově s 1 184 hlasy vyhrál projekt revitalizace okolí Pilařského rybníka. Příspěvek Unipetrolu nám umožní plánovanou revitalizaci rozšířit,“ řekla starostka Litvínova Kamila Bláhová. Darovaný milion se má použít na rekonstrukci hřiště, umístění sportovních prvků pro seniory a na nový mobiliář. Město chce do června prázdné koryto rybníka napustit vodou a mezitím naplánovat úpravy přilehlého prostranství, kde se mají zlepšit i cesty. „Předpokládám, že když všechno půjde dobře a podle plánu, tak v září máme krásnou oddechovou zónu,“ dodala starostka.

Most plný nových stromů

Vítězný mostecký projekt výsadby stromů získal 888 hlasů a podle primátora Jana Paparegy se zrealizuje do konce letních prázdnin. „Finanční příspěvek použijeme nejen na výsadbu, ale i na následnou několikaletou péči,“ uvedl.

Místa pro nové stromy se budou ještě upřesňovat, ale měly by se sázet například v parku Šibeník, kterému roste návštěvnost a kde letos vznikne z městských peněz další hřiště, tentokrát na parkour.

Projekty, které ve finále získaly méně hlasů, chtějí obě města dotáhnout do konce i bez pomoci. V Litvínově se jedná o vybudování skateparku (438 hlasů) a rekonstrukci vnitřních prostor kulturního domu Citadela (385) a v Mostě o vybudování parku pro psy (604) a veřejnou wifi na vybraných místech (214).

Zda bude za rok další hlasování o jiných záměrech, zatím není jasné. Pilotní kampaní s názvem Unipetrol lidem si chemička vyzkoušela nový typ komunikace s veřejností a teprve po podrobném vyhodnocení se rozhodne, zda ji jako dlouhodobější aktivitu zařadí do svého programu společenské odpovědnosti, který chce víc přizpůsobit potřebám regionu a místním komunitám. Lidé z Mostecka hlasovali o projektech například ve speciální tramvaji, na internetu nebo prostřednictvím SMS zpráv. „Kampaň se setkala s mimořádným zájmem obyvatel. Jejich aktivní zapojení je pro nás velmi důležité, protože oni nejlépe vědí, co je v jejich městech nejvíce zapotřebí,“ prohlásil Tomáš Herink z představenstva Unipetrolu. Firma, která vlastní nadaci na podporu vzdělávání a od roku 2011 posílila pomoc obcím a spolkům, uvažuje o tom, že uvolní peníze i na drobné projekty, které budou nominovat její zaměstnanci bydlící v regionu.

Společnost Unipetrol zaměstnává přes 4 800 lidí a je v ČR jednou z největších firem z hlediska obratu. Za rok 2019 utržila 129 miliard korun. Do skupiny spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana, dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně a síť čerpacích stanic Benzina v Česku a na Slovensku.