S hladovými dětmi se setkávají i pracovníci Komunitního centra Duhovka v Obrnicích. „Shání potraviny, aby mohli dětem připravit svačiny. Setkávají se i s velmi smutnými případy," říká starostka Obrnic Drahomíra Miklošová. Obrnická radnice by chtěla problém vyřešit, ale efektivní systém a způsob, komu a jak potraviny rozdělit, nenašla. Podle starostky hraje důležitou roli komunikace mezi základní školou a obecní příspěvkovou organizací Obrnické centrum sociálních služeb.

Duhovka je jedním z mnoha míst v kraji, kam poputují potraviny z připravované sbírky. „Zatím není možnost systémového řešení z rozpočtu obce. Já i má rodina tedy přispíváme alespoň jako fyzické osoby. Potravinové sbírky se určitě zúčastníme, lidé si kolikrát ani neuvědomí, o jak důležitou pomoc se jedná," přiznává Drahomíra Miklošová.

Historicky první Národní potravinová sbírka u nás se uskuteční v sobotu 16. listopadu. Lidé z Mostecka mohou koupit a darovat trvanlivé potraviny v litvínovském Tescu, v Mostě pak v řetězcích Interspar, Tesco a Albert.

Potraviny bude v obchodech po celé republice vybírat téměř tisícovka dobrovolníků. „Sbírka tak bude jednou z největších akcí svého druhu v Česku," uvádí Pavlína Kalousová ze společnosti Byznys pro společnost, která akci zaštiťuje.

Podle předsedy České federace potravinových bank Martina Plichty žije devět procent obyvatel Česka pod hranicí chudoby a potřebuje potravinovou pomoc. Skupina obyvatel závislá na pomoci potravinových bank postupně narůstá a to nejen v České republice.

Podobné sbírky se každý rok konají téměř po celé Evropě. Francouzi na konci listopadu darují potraviny potřebným již po devětadvacáté. V Polsku se minulý rok do sbírky zapojilo 50 tisíc dobrovolníků, kteří ve více jak třech tisících obchodech vybrali 810 tun potravin, z kterých bylo možné připravit 1,62 milionů jídel.