První letní bobovou dráhu na české straně Krušných hor, otevřenou minulou středu na Klínech, navštívilo už několik tisíc lidí. „Zájem je velký,“ těší šéfa Sport areálu Klíny Josefa Dlouhého. Během necelého týdne provozovatelé zaznamenali 2500 jízd na bobech, v pátek dokonce 750, protože nabídli i večerní bobování.

Boby s bezpečnostními pásy a třemi nezávislými brzdami sjíždí svah na speciální trubce v téměř kilometrovém klikatém koridoru, který vede lesem, přes lyžařskou sjezdovku a na mostě dlouhém 50 metrů překonává silnici. Zpět vozí návštěvníky a boby čtyřsedačková lanovka, což nenabízí žádné horské středisko v Česku ani na Slovensku.

Dráha od rakouského výrobce je na Mostecku letošní největší novinkou v oblasti cestovního ruchu. V příštím roce má být další atrakcí kromě otevření pláží na jezeře Most velké lanové centrum a 3D bludiště v mosteckém parku Šibeník, které bude stát 32,5 milionu korun. Radnice koncem června vybrala na druhý pokus v soutěži tří firem dodavatele s nejnižší cenou, který ještě musí prokázat splnění podmínek zakázky. Kvůli námitkám, správnímu řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a průtahům město předchozí soutěž zrušilo. Když nový vítěz vše doloží a konkurenti se neobrátí na antimonopolní úřad, stavba brzy začne.

„Pokud dojde k uzavření smlouvy, pak se letos budou provádět zemní práce a příprava základových konstrukcí pro všechny atrakce. Současně bude probíhat výroba komponentů 3D bludiště,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Ztracené projektyMostecký hrad Hněvín.Zdroj: Miroslav BechyňskýV 90. letech 20. století se uvažovalo o výstavbě vozíkové horské dráhy v Meziboří. Postavit se měla do roku 2009 na státních pozemcích u lyžařské sjezdovky, a to za 13 milionů korun. Vláda ale projekt v Meziboří z takzvaných 15 ekomiliard nepodpořila. Sešlo i z lanovky na hrad Hněvín a odložila se i stavba parku miniatur MiniMost.

V zimě se má výstavba přerušit, pokračovat bude na jaře. O letních prázdninách příštího roku by mělo 3D bludiště sloužit veřejnosti.

Nejvíce návštěvníků ale zajišťuje Mostu autodrom. Závody Czech Truck Prix přilákají v srpnu desítky tisíc lidí, stovky jich ubytuje tábořiště na Matyldě. „Bude tu opět narváno, už teď zájem o kemp stoupl o sto procent,“ řekl jeho správce Antonín Laco, který očekává další hosty před nedělním terénním triatlonem na Matyldě.

Nyní využívají kemp hlavně Češi, cizinců má ale přibývat. Areál, který provozují městské technické služby, udělal nové elektrické přípojky pro karavany a v okolí nabízí více herních plácků pro děti. Novinkou je i pumptracková dráha pro cyklisty.

Vyšší návštěvnost oproti květnu a červnu hlásí i zámek Jezeří. „Letní prázdniny nám pomáhají,“ sdělil Miroslav Přibyl z Národního památkového ústavu. Prohlídky si v průměru zaplatí 150 lidí denně, o víkendu 200 a víc. Tři stovky turistů si interiéry prohlédly ve státní svátek v pátek 6. července. Další výletníci využívají volně přístupná místa, zahradu a vyhlídku, a zamíří i za kulturou. V srpnu začne na zámku festival Hudební léto v Jezeří, který navazuje na proslulé zámecké koncerty z konce 18. století. Během pěti sobot zazní řada skladeb klasické hudby, mezi nimi v premiéře Smyčcový kvartet pro město Horní Jiřetín.