Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie Mostecka: Kolik lidí vlastně používalo pseudonym Pontanus?

Most - V historiografii Mostu a jeho okolí jsou zaznamenány dva známé případy, kdy jeho obyvatelé používali k svému jménu ještě pseudonym Pontanus. Mostecký deník nedávno objevil dalšího, české historiografii neznámého, který přezdívku Pontanus používal ve 40. letech minulého století.

7.3.2016
SDÍLEJ:

Georg Bartholdus byl druhým uživatelem. Foto: Knihoa o Mostecku

Prvním, kdo užíval pseudonym Pontanus, byl mostecký rodák Jacobus Spannmüller. V letošním roce si připomínáme 390 let od jeho úmrtí. Narodil se roku 1542 a patřil k významným představitelům humanismu druhé poloviny 16. Století. První vzdělání získal v městské škole, v roce 1558 byl poslán do pražské klementinské koleje. Vstoupil do jezuitského řádu. Roku 1566 z nařízení představených odcestoval do Bavorska, kde působil jako učitel v Ingolstadtu a Dillingenu. „Pokračoval ve studii rétoriky a filosofie, dosáhl hodnosti magistra svobodných umění," píše se o něm v Knize o Mostecku, vydané v roce 2000.

Jacobus Spannmüller, první uživatel pseudonymu.Spannmüller byl pak v roce 1582 přeložen do Augsburgu na nově zřízenou kolej, kde působil nepřetržitě, s výjimkou dvou let, až do ukončení své učitelské dráhy v roce 1611. Ovládal výborně latinu a řečtinu, napsal řadu pedagogických děl, u žáků a studentů se stala nejoblíbenější jeho učebnice latiny. Prosadil se také jako překladatel, obohatil svými básněmi humanistické básnictví 16. století. Vynikl nejen jako pedagog, ale také jako filolog a literární teoretik. Zemřel v Augsburgu roku 1626.

Druhý

V polovině 16. Století se v Mostě narodil další z uživatelů pseudonymu Pontanus, a sice Georg Bartholdus, který se později proslavil hlavně jako humanistický literát a historik. Letos si připomínáme 400 let od jeho úmrtí.

V rodném městě získal vzdělání u Christopha Desnera, který se zabýval mosteckou historií a vzbudil u svého žáka o tento obor značný zájem. Bartholdus se v roce 1573 zapsal na pražskou akademii, kde studoval filosofii a současně pěstoval poezii. Poté učil v Louce u Znojma. Po zvolení Martina Medka pražským arcibiskupem byl povolán do Prahy, kde byl jmenován arcibiskupovým tajemníkem. Později zůstal ve službách i dalších arcibiskupů. Stal se vyšehradským kanovníkem, byl i generálním vikářem. Těšil se důvěře císaře Rudolfa II., který jej roku 1586 poctil za básnické umění vavřínovým věncem. Dva roky nato jej povýšil do šlechtického stavu s přídomkem Z Breitenberku Širokého vrchu, podle vrchu poblíž Mostu. Když Georg Bartholdus Pontanus roku 1616 zemřel, zanechal po sobě rozsáhlou knihovnu s rukopisy a prvotisky, jejíž části jsou dodnes zachovány v Památníku národního písemnictví v pražském Klementinu nebo Národním muzeu. S válečnou kořistí během Třicetileté války se některé z nich dostaly i do knihoven švédských.

Z Bartholdovy tvorby dozajista zaujmou zejména básnické dějiny města Mostu z roku 1593 pod názvem Bruxia Bohemiae delineata carmine. „Téměř jako průvodce nás zanese doprostřed renesančního města a představí významné osobnosti, které měly nemalou zásluhu na jeho rozkvětu," charakterizuje dílo jedna z kapitol Knihy o Mostecku.

Georg Bartholdus Pontanus je znám také tím, že se ujal první básnířky na české půdě a první básnící ženy anglického původu Westonie. Rodačka z Londýna (2. 11. 1582) byla nevlastní dcerou známého alchymisty Edwarda Kelleyho ze dvora Rudolfa II., který byl vězněn na mosteckého hradu. Po Kelleyho smrti se s matkou přestěhovala do Prahy, kde se jí ujal právě Bartholdus, aby mohla pokračovat ve studiích a literární práci. Celým jménem Elizabeth Joanna Westonia zemřela v Praze, kde je také na Malé Straně pohřbena.

Třetí

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus byl Dr. Kohle, až do roku 1938 soudní rada u bývalém okresního soudu v Mostě. „Jeho humorné příspěvky vždy dokázaly zlepšit náladu," napsal na jeho adresu Josef Kreissl z Hořan. Kohle je například autorem obsáhlého textu Maximálně poučné historie o Rytíři Welbovi z Wellbuditz s podtitulem Od ztracených kronik aneb Ve světle souvisejících rýmů, podaných Pontanem.

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus je Dr. Kohle. Na snímku soudního dvora z Mostu v roce 1944 je v horní řadě označen křížkem.

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus je Dr. Kohle. Na snímku soudního dvora z Mostu v roce 1944 je v horní řadě označen křížkem.

Po celou dobu II. světové války byl Kohle členem justičních orgánů v Mostě. Po skončení války v roce 1945 šel do odsunu. Zemřel neznámo kdy a neznámo kde v Německu. Možná proto se o tom, že užíval pseudonym Pontanus příliš mnoho neví.

Autor: Edvard D. Beneš

7.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mostecký brankář Ondřej Bíro v akci.

Bíro: Kdybych měl na hlavě klobouk, několikrát ho před klukama smeknu

Ilustrační foto.

Policie zná oba aktéry krádeže sto dvaceti kusů másla

ANKETA: Zavedli byste ve školách uniformy?

Ústecký kraj, Mostecko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Gerhát rozhodl o vítězství Vervy natrénovaným nájezdem alá Forsberg

Litvínov – Na vedoucí týmy se jim daří. Litvínovští hokejisté po složení brněnské Komety doma zatopili i plzeňským Indiánům, tentorkát 2:1. A opět rozhodl nájezd. Zatímco s Kometou se jely penalty po bezgólovém prodloužení, s Plzní musel nájezd proměnit Gerhát za faul v 65. minutě, který vyrobili plzeňští zadáci. A proměnil ho mazácky alá Forsberg a brankáře Svobodu v kleci vykoupal.

Chanov opět trápí štěnice. Radnice celé sídliště proti hmyzu vystříká

Most - Město chce vyhubit štěnice a šváby v devíti panelových domech. Hmyz opakovaně zamořuje i další lokality v okresu.

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení