V šedesátce soukromých provozoven v Mostě je tisícovka hazardních hracích přístrojů. Město z nich má ročně přes 74 milionů korun. S novým zákonem, platným od ledna 2017, se očekává, že několik desítek provozoven po přechodném období samovolně zanikne, protože po vypršení současných licencí, přidělených ještě podle starého zákona, nevyhoví přísnějším podmínkám. Pokud by město nepovolilo žádné automaty, do roku 2020 vymizí. Například letos jich podle propočtů ministerstva financí zanikne 370 a do konce roku 2018 necelých 600.

Ministerstvo zatím podle nového zákona nevydalo žádné základní povolení, které je nutné pro žádost o umístění přístrojů ve městě. To může svou vyhláškou hazard zcela zakázat, nebo ho na vymezených místech povolovat. Provozovatelé hazardu zatím podnikají podle benevolentnějšího starého zákona s licencemi, kterými se „předzásobili“ loni. Sportovci se obávají, že brzy přijdou o dotace, o existenci.

Obavy sportovců

TJ Baník Most je největší sportovní organizací v okrese. Sdružuje téměř dva tisíce sportovců od dětí po dospělé, kteří se věnují dvaceti sportům. Vedení tělovýchovné jednoty nyní varuje, že sportu v Mostě hrozí výrazný útlum, pokud radnice zakáže hazard, z jehož výnosů dotuje sportovní kluby. Baník, který měl minulé pondělí mimořádnou členskou schůzi, zneklidňuje, že autoři návrhu nulové tolerance zatím nepředložili žádné alternativní řešení, kterým by nahradili příjmy z hazardu. „Vyjadřujeme své obavy o naši další existenci a činnost, která je naprosto závislá na finanční podpoře ze strany města,“ sdělila Pavla Chotěborská, předsedkyně TJ Baník Most.

Organizace zaslala otevřený dopis primátorovi, jeho náměstkům a zástupcům poslaneckých klubů mosteckého zastupitelstva a upozornila je, že zákaz hazardu bude mít na Most horší dopad než jeho regulace, která živí sport. Padají i otázky, zda se budou zavírat sportoviště, nebo zdražovat poplatky za děti. „Navýšení příspěvků je nereálné, protože bez dotací by byly enormně vysoké a rodiče by je nedokázali zaplatit,“ řekla Chotěborská. Baník například využívá bezplatně městskou sportovní halu, kde hodinový pronájem velkého hřiště stojí 1500 korun.

„Město by se nemělo nechat vydírat tvrzením, že bez hazardu nebude sport. Už jen fakt, že sport se dotuje z neštěstí druhých, je hrozný,“ uvedl jeden z účastníků středeční besedy na radnici, kde se diskutovalo o vlivu nového zákona na hazard, město a hráče.

Podle Chotěborské sportovci hazardu nefandí a nepodporují ho. Pouze upozorňují, že jsou pro ně zásadní dotace města. A zatím nemají záruky, zda dotace dostanou, pokud hazard radnice zakáže.

„To, že velký počet hráčů začne po zákazu heren abstinovat, je pouhá domněnka. Přesunou se za Most, kde stejně jako za Brnem vzniknou velká kasína, ale město z toho nebude mít příjem,“ řekl jeden z provozovatelů heren v Mostě. Proti nulové toleranci je i šéf dámské házené Rudolf Jung. „Represí se nic nezíská,“ uvedl.

„Obce se musí rozhodnout samy, zda budou hazard chtít, či ne,“ poznamenal Jiří Vedral z ministerstva financí.

Vedení Mostu hledá varianty

Nulovou toleranci prosazuje v Mostě opoziční hnutí ANO. „Čekáme, jak se k tomu vládnoucí koalice postaví,“ řekla zastupitelka Berenika Peštová.

Primátor Jan Paparega upozornil, že budoucnost hazardu v Mostě řeší pracovní skupina, v níž mohou zaznít různé návrhy. Odmítl výtku Peštové, že iniciativa ANO je přehlížena. „Chceme se bavit i o tom,“ dodal. Koalice ale hodlá hazard jen omezit, ne zcela zrušit, protože zatím není náhradní zdroj příjmů.

Další fakta o hazarduV ČR je zhruba 100 000 závislých hráčů. Společenské náklady na problémové hráčství, které musí stát řešit, činí 16 miliard korun. „Jsou to alarmující čísla,“ říká Ondřej Závodský, náměstek ministra financí.