Ve středu 3. května se začne rozhodovat o budoucnosti heren v Mostě. Poprvé se sejde radniční pracovní skupina k regulaci hazardu ve městě.

Náměstek primátora Marek Hrvol (Severočeši Most) předloží zástupcům koalice i opozice reformní návrh nové vyhlášky na regulaci hazardu. Ta má snížit počet heren ve městě tak, aby se co nejvíce vyhovělo oprávněným stížnostem a město si zároveň udrželo velkou část současných příjmů.

Záměr počítá se zákazem heren v bytových domech, v objektech, kde sídlí například lékaři či církve, a ve vyhrazených lokalitách jako jsou Stovka, centrum města a Chánov. „Touto úpravou by došlo ke zrušení jedné třetiny heren ve městě,“ sdělil náměstek Deníku. Návrh počítá s povolováním heren pouze na omezeném množství čísel popisných. Jsou to místa, kde již herny jsou.

Výslednou podobu vyhlášky, která se ještě může změnit, by měla koalice předložit k hlasování na červnovém zasedání zastupitelstva. Pokud se politici nedohodnou, bude nadále platit současná, již nevyhovující vyhláška. To by byla podle Hrvola ta nejhorší varianta.

Opoziční ANO půjde na dnešní schůzku se svým návrhem zakázat hazard úplně. „To přece není normální obchodovat s chudobou,“ řekla Deníku zastupitelka Berenika Peštová (ANO). Podle ní je hazard pro obce bezpečnostním rizikem a polyká i sociální dávky. ANO svůj návrh označuje za přínosnější a jednodušší. Navrhne i možnosti, jak vyplnit případný propad v příjmech města.

Peštová také upozorňuje, že komplikovanější regulační vyhláška bez pádného zdůvodnění lokálních zákazů může vést k soudním sporům, protože provozovatelé heren mohou žalobami napadnout, proč "tady herna být může a tady ne".

Koncem května má přijet do Mostu na seminář zástupce ministerstva financí, který by mohl politiky inspirovat k nalezení co nejlepšího řešení pro město Most.

Současná situaceMostecká radnice už několik let hazard omezuje zákazem ve více než dvou stech ulic a ve zbytku města limituje hernám dobu provozu a reklamu. Příjmy města z hazardu byly loni přes 70 milionů. Od 1. ledna 2017 platí nový zákon, který zavedl dvoustupňové povolování hazardních her. Základní povolení vydává ministerstvo, které ověřuje způsobilost žadatele a splnění technických požadavků. Povolení k umístění herny až na tři roky je jen na obci. Ta může i plošně vyloučit všechny herny ze svého území. Vedení Mostu o nulové toleranci neuvažuje. Radnice by tím přišla ročně o desítky milionů korun z poplatků od heren.