Je poledne a asi padesátiletý vrásčitý muž hraje automaty v zakouřené herně v ulici Vítězslava Nezvala. Hráč se ďábelsky usmívá. Přemýšlí o vyhlášce, kterou chce město zakázat příliš výrazné venkovní reklamy na hazard. „Nic se tím nezmění. O peníze jsme hráli už jako malé děti. Dnešní děti jiné nebudou. Budou hrát stejně jako my,“ sdělí Deníku své varovné proroctví. Když to říká, nepřestává hrát. Jeho kolega kýve souhlasně hlavou.

Mostecká radnice minulý týden oznámila, že se snaží připravovanou vyhláškou „ochránit sociálně slabé, snadno ovlivnitelné nebo duševně nevyzrálé osoby před svody loterijních a jim podobných her“. Pokud centrální státní správa nebude mít námitky, zastupitelé schválí vyhlášku v září.

„Vyhláška bude mít zásadní dopad na vnější podobu heren v Mostě,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Zakázané budou třeba svítící a blikající označení heren, lákání na výhry na displejích s jackpotem a velké nápisy „herna“ či „casino“.

„Myslím si, že je to dobrý nápad,“ tvrdí 16letý Jiří Kavan. Podle něj nová regulace povede k úbytku hráčů.

„Když se omezí reklama, mohlo by to postupně snížit návštěvnost heren. Nových hráčů nebude tolik přibývat,“ domnívá se 17letý Petr Hönig. Na sídlišti za Kahanem je prý docela běžné, že do herny chodí mladiství.

Záměr zrušit křiklavé poutače není novinkou. Na omezení reklamy bez nutnosti vyhlášky se v září 2009 dohodl v Litvínově se zástupci provozovatelů heren bývalý starosta Daniel Volák. Ten po půl roce oznámil, že reklamy a upoutávky na hazardní hry z ulic Litvínova mizí.