Termín zprovoznění jednotek by mělo vedení firmy oznámit příští týden. "Přestože vyvíjíme maximální úsilí k minimalizaci dopadů na obchodní vztahy s našimi zákazníky, obáváme se, že omezení dodávek zboží se nepodaří zabránit," uvedl.

Kvůli havárii zahájí po plánované odstávce a údržbě zařízení výrobu motorových paliv o několik dní později i společnost Česká rafinérská, která sídlí ve stejném areálu jako Unipetrol RPA a také se neobejde bez vodíku.

Litvínovská rafinerie byla vzhledem k údržbářským pracím mimo provoz od 4. září, zařízení se začínalo uvádět do provozu od 10. října. Rafinerie je nyní podle jejího mluvčího Aleše Soukupa v takzvaném cirkulačním režimu, aby po obnově dodávek vodíku mohla být okamžitě uvedena do provozu. Zásobování zákazníků je zajištěno z rafinerie Kralupy nad Vltavou a v případě automobilových benzinů ze skladů v litvínovské rafinerii.

Na polním hořáku ve výrobně zplyňování mazutu Unipetrolu RPA se v sobotu ráno odtrhl sedmitunový uzávěr a spadl na sousední mostek, který pobořil. Při havárii nebyl nikdo zraněn. Vedení firmy ustanovilo k jejímu vyšetření a nápravě tři týmy odborníků. Jeden tým má na starosti opravu hořáku, druhý vyšetřování příčin havárie a třetí vazby ke společnosti Česká rafinérská.

Hořák se podle Veselého pomocí velkého jeřábu zdvihne a položí na bok, kde se opraví a provedou se potřebné revize. Je třeba i částečně demontovat sousední mostky a poškozené potrubí. Způsobené škody dosud nejsou vyčísleny.

Zatím nejrozsáhlejší plánovaná údržba a nutné opravy v podniku odstavily provozy 6. září. Výroba se původně měla postupně obnovovat do 25. října, termín se ale nejspíš dodržet nepodaří. Havárie podle Veselého neovlivní provoz etylénové jednotky, který bude obnoven dle harmonogramu.