Podnik dostal velkou facku. Událost probudila některé lidi a začali jsme dělat všechno pro to, aby se nic takového neopakovalo. Taková slova pronesl šéf bezpečnosti společnosti Unipetrol Michal Šulc na ojedinělé konferenci, jejímž tématem byla bezpečnost chemických závodů v Záluží.

Konferenci uspořádala Strana Zelených. Podnětem byla srpnová havárie, která ve veřejnosti probudila strach a zároveň spustila kritiku na vedení měst i Unipetrol. „Odhalili jsme spoustu mezer. Spoustu věcí, které je potřeba zlepšit," řekla starostka Litvínova Kamila Bláhová. Právě ona byla často terčem kritiky. Lidem vadila zejména neinformovanost ze strany radnice. „V té chvíli jsme použili všech dostupných prostředků," dodala. Město chce nyní co nejdříve zřídit systém rozesílání hromadných SMS. Nevylučuje také, že v budoucnu bude disponovat obecním rozhlasem.

Ten mají v Horním Jiřetíně. V době havárie byl ale nefunkční. „Léta jsme ho nepoužívali. Nefungoval. V tom bylo plus té události, že jsme to odhalili a investovali do opravy. Už je vše v pořádku," řekl na konferenci zaměstnanec hornojiřetínské radnice Zdeněk Bendl. Narazil také na dopravní situaci ve městě. Vedla přes něj jedna z objízdných tras. „Byly to kolony aut. Vznikl chaos. Určitě nám tam chyběli policisté, kteří by vše koordinovali," dodal Bendl a vyčetl hasičům, že se v obci o všem dozvěděli až kolem půl dvanácté. „To není pravda. Podle záznamů byl starosta Vladimír Buřt informován v 9:53," vyvrátil Martin Laníček z krajského ředitelství hasičů.

Diskuze o silnici Most - Litvínov

Havárie naplno rozjela debatu o zkapacitnění silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem. Zástupci měst považují její rozšíření za nezbytné. „Objednala jsem se na jednání k panu ministru dopravy Danu Ťokovi. Termín ještě nemám. Zároveň jsem se obrátila na hejtmana s tím, jak by se daly zlepšit objízdné trasy. Nyní čekám na zpětnou vazbu," nechala se slyšet starostka Bláhová.

Na konferenci dorazili dva zástupci Unipetrolu – ředitel úseku bezpečnosti Michal Šulc a ředitel pro životní prostředí Pavel Sláma. Na ně směřovalo nejvíce dotazů od návštěvníků. Jeden z nich přednesl často kolující zvěsti, že zaměstnanci marně upozorňovali na to, že něco není v pořádku, přičemž jim mělo být sděleno, že se vším se počká do zarážky. „Celý podnik dostal touto událostí velkou facku. Probudila některé lidi a začali jsme dělat spoustu kroků, aby se to neopakovalo. Pro to uděláme maximum. Je to záležitost, ze které se lze maximálně poučit. Nejdůležitější je, že se nikomu nic nestalo. To je pro mě malý zázrak," reagoval na to Michal Šulc. Zároveň připustil, že při evakuaci areálu došlo k menším zmatkům. „Rozhodně to ale nebylo v žádném neúnosném rozsahu. Taková událost zkrátka na některé lidi působí tak, že zazmatkují."

"Nesmíme podávat žádné informace"

V aule, kam si našlo cestu několik desítek lidí, zazněla i obava, co by nastalo, kdyby v areálu vybuchl některý zásobník. „Mám kamaráda, co dělá v Unipetrolu hasiče. Ten mi řekl, že kdyby k něčemu takovému došlo, vysklí to okna až v Praze a my tady to máme tím pádem okamžitě spočítané," řekl další z přítomných. „Zjistili jsme, že spousta našich zaměstnanců šíří omyly a mýty. Tohle přeci nemůže nikdo myslet vážně, natož pak profesionální hasič," odpověděl Pavel Sláma.

Zástupci Unipetrolu se nijak nevyjadřovali k probíhajícímu vyšetřování havárie. Jedno vede policie, druhé pak má interní charakter a řídí ho sama společnost. „Nesmíme podávat žádné informace, mohlo by to být brané jako ovlivňování nezávislého vyšetřování," uvedli s tím, že primárně hořel propylen.

Na konferenci bylo často zmíněno i slovo ovzduší. Starostka Litvínova zopakovala, že město provádí opakovaná měření benzenu, protože v době havárie byla naměřena zvýšená hladina této nebezpečné látky. Lidé požadovali od Unipetrolu finanční kompenzace za žití poblíž chemičky i více peněz pro města.

Unipetrol už zahájil opravu etylénové jednotky. Vyšetřování stále probíhá. Policisté vyslechli desítky lidí. Oficiální příčina tedy zatím není známa, policie zatím jen informovala, že na místě došlo k problémům s ventily.

Na konferenci byl i Martin Laníček z krajského ředitelství hasičů.

Na konferenci byl i Martin Laníček z krajského ředitelství hasičů. Foto: Deník/Monika Gordíková

Hlavní účastníci konference.

Hlavní účastníci konference: (zleva) starostka Litvínova Kamila Bláhová, zastupitelka a členka výboru pro ochranu obyvatelstva Hana Žihlová, pořadatel Petr Globočník, ředitel pro životní prostředí společnosti Unipetrol Pavel Sláma a ředitel úseku bezpečnosti firmy Unipetrol Michal Šulc. Foto: Deník/Monika Gordíková

Konference se konala v aule Scholy Humanitas.

Konference se konala v aule Scholy Humanitas. Foto: Deník/Monika Gordíková