„Sbory dobrovolných hasičů jsou pro nás velmi důležité Ať už při požárních zásazích či mimořádných situacích, jako například při povodních. Jsme rádi za každý dobrovolný hasičský sbor, který je schopný kdykoliv zasáhnout,“ uvedl tiskový mluvčí záchranného hasičského sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan.
Dobrovolní hasiči častokrát zasahují v nevhodném oblečení a rozhodně by potřebovali funkční a bezpečnou výstroj. „Máme třicet členů v hasičském sboru; ovšem aktivních, kteří vyjíždějí k zásahům, je zhruba polovina. Mladí se bohužel do této práce moc nehrnou, sbor se skládá většinou jen ze starších občanů obce. Potřebovali bychom i rekonstrukci techniky, na kterou nezbývají peníze,“ sdělil Deníku starosta sboru dobrovolných hasičů v Mariánských Radčicích Vladimír Roušal.
Problémy s počtem dobrovolných hasičů mají také v obci Lom. „V našem hasičském sboru máme třicet členů, zásahů se zúčastňuje deset až dvanáct dobrovolníků. Nových členů, kteří by se chtěli stát členy sboru dobrovolných hasičů, stále ubývá. Technika je zastaralá, ale na novou obec nemá finance,“ řekl starosta obce Lom Josef Nétek.
Ačkoliv Ústecký kraj přidělil zhruba dvou milionovou dotaci na činnost dobrovolných hasičů v kraji, na řadu obcí se peníze vůbec nedostaly. Naposledy zmíněný Lom dostal jen necelých jedenáct tisíc korun. Částka byla uvolněna z rozpočtu kanceláře hejtmana. Obce mohou příspěvky čerpat, pokud z vlastního rozpočtu přidají ještě finance v minimální výši třicet procent z poskytnuté sumy. Avšak peníze, které byly některým obcím přiděleny, jsou velmi malým množstvím i po přidání úspor z obecního rozpočtu. Z Mostecka se dostalo ještě na mostecké dobrovolníky částkou 21 tisíc korun a na dobrovolné hasiče z Malého Března. Těm kraj přidal necelých 14 tisíc korun.
Působení dobrovolných hasičů se neomezuje jen na záchranářské práce. Mají také význam pro kulturní život v obcích.⋌