Hasičský záchranný sbor nechal v Krajské zdravotní proškolit na odběry vzorků dvanáct hasičů z celého Ústeckého kraje. Vybíral z dobrovolníků, kteří měli o pomoc v regionu zájem. „V případě potřeby nebo zhoršení zdravotnické situace mohou naši proškolení hasiči okamžitě nastoupit nejen na Mostecku, ale i na Děčínsku, Litoměřicku a v dalších okresech,“ řekl vedoucí operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Jan Rudolf. Do domova v Mostě mají přijet dva hasiči-zdravotníci. Další budou v pohotovosti a připraveni i nahradit při odběrech ty kolegy, kteří by museli odejít do karantény.

Hasiči-zdravotníci nejsou neznámým pojmem. Jsou to specialisté, kteří jezdí často k dopravním nehodám a mají zkušenosti s první pomocí. Hasičský sbor jim zajišťuje nadstandardní kurzy a spolupracují i se zdravotnickou záchrannou službu. „Máme i lidi, kteří chodí na praxi do Krajské zdravotní a létají se záchranáři vrtulníkem,“ popsal Rudolf.

V Domově Alzheimer v Mostě stále platí jako ve všech podobných zařízeních v ČR zákaz návštěv. 

Mostecký domov nyní shání nové pomocníky, protože část zaměstnanců je v pracovní neschopnosti nebo jsou s malými dětmi doma na ošetřovném. „Hledáme dobrovolníky, kteří by nám pomohli s péčí o klienty nebo třeba s úklidem,“ uvedl ředitel. Inzerát domova s urgentní prosbou o pomoc už koluje na sociálních sítích. Zařízení potřebuje pokrýt denní směny od 7 do 19 hodin.

Domov se obrátil i na Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem. To nyní shání pomoc také pro sociální či pečovatelské služby v ústeckých Doběticích a Lovosicích. Poptávka po dobrovolnících v Ústeckém kraji roste od září. „Například v pátek se nám hlásilo třicet dobrovolníků, v sobotu deset a v neděli také deset. Solidarita mezi lidmi je opět na vzestupu,“ sdělila ředitelka centra Lenka Vonka Černá.

Registrované zájemce centrum proškolí a zjistí jejich možnosti. Splněním základních podmínek se minimalizuje riziko zapojení nevhodného kandidáta. S dobrovolníky se pak uzavírají smlouvy a pojišťují se. „Pro nás jsou samozřejmě ideální dobrovolníci, kteří už mají covid za sebou,“ upozornila ředitelka. Dobrovolníky pro kontaktní práci v zařízeních, kde jsou covid pozitivní lidé, umí centrum vybavit ochrannými obleky, brýlemi, rukavicemi, respirátory i návleky na nohy.

Kvalifikovaní zdravotníci nebo pečovatelé se hlásí přímo v nemocnicích. Centrum se zaměřuje spíše na spolehlivé a šikovné laiky. Po proškolení mohou být ale i zálohou pro nemocnice, pokud se ocitnou v nouzové personální situaci. Centrum je proto v kontaktu s hlavními sestrami nemocnic.

Seniorům zajistí nákupy

V okrese Most počet aktuálně nakažených obyvatel překročil v neděli 25. října tisícovku. Místní instituce přijímají nová opatření. Například pečovatelská služba městské Krušnohorské polikliniky zavedla bezplatnou pomoc pro litvínovské seniory starší 70 let, kteří jsou v karanténě. „Jedná se o zajištění bezplatného dovozu nákupů potravin, léků a potřebných věcí,“ přiblížila mluvčí radnice Jitka Pavlíková. Senioři mají své objednávky volat na telefonní čísla 774 639 667 nebo 478 012 361 od pondělí do pátku v době od 7 do 8 hodin a od 13 do 14 hodin.

V Mostě jsou nyní uzavřené dvě školky. Jedná se o mateřinky v ulicích Erbena a Kříže. Důvodem je nařízená karanténa dětí a zaměstnanců. Základní školy jsou od 14. října do 1. listopadu zavřené. V Mostě je otevřená pouze 7. ZŠ, která vzdělává děti záchranářů.