Před chemičkou zní aplaus. Desítky hasičů na pódiu u hlavní brány dostávají pamětní medaile. Tleskají manželky, děti, manažeři i starostové. Podnikový sbor slaví 75 let od svého založení. Nejstarší veterán Vladimír Jakubek drží pozlacenou plaketu s obrázkem svého patrona svatého Floriána a vzpomíná na mládí v chemičce. „Začal jsem od píky. Byl jsem u všech požárů, havárií a výbuchů kromě těch, kdy jsem byl na vojně,“ svěřuje se 74letý hasič v penzi. V továrně strávil v pohotovosti skoro půl století a zažil velké změny. „Technika šla hodně dopředu. Už není třeba tolik lidí jako dřív,“ říká senior, který se musel ve službě pořád vzdělávat. „Často nám šlo o život. Nic jsme nemohli nechat náhodě, protože na nás hodně záleželo. Kdybychom zasáhli špatně, tak by se nám to vymstilo a pocítili by to zaměstnanci i obyvatelé Litvínova a Mostu,“ dodává veterán. Díky jeho nástupcům se například známá exploze v roce 2015 obešla bez obětí na životech.

Důležitost podnikových hasičů si moc dobře uvědomovali i Němci, zakladatelé obří továrny na benzin. Když ji v roce 1939 začali v Záluží u Litvínova stavět, hasiči nesměli chybět. Místní jednotka byla během okupace převážně německá a před koncem války měla 180 profesionálů, z toho jen třináct Čechů. Ryze český sbor vznikl až v květnu 1945, od kdy se jeho výročí počítá.

„Je to významné jubileum,“ řekl na oslavě velitel hasičů Petr Králert. Jeho předchůdci začínali s málem. Němci sice za války pořídili rozsáhlý vozový park, který se jim hodil i při spojeneckých náletech, ale před příjezdem Rudé armády si ho odvezli. Hrstce Čechů zůstalo jen jedno auto a než se sbor rozšířil, museli při haváriích pomáhat dělníci. Navzdory současné špičkové technice mají hasiči k historii stále blízko. „Hlavní stanice, která byla v areálu dostavěna v lednu roku 1942, je využívána dodnes,“ připomněl velitel.

V chemičce sloužili i členové známých hasičských rodin. Medaili na památku obdržel například Josef Kučerka mladší. „My hasíme všichni,“ smál se. Hasičům se kromě něj upsal jeho děda, táta i bratr.

Vrcholem oslavy byl největší dar. Podnikoví hasiči dostali vozidlo značky Rosenbauer se speciálním hasicím ramenem výšky 20 metrů, které umožňuje zásah vodou, pěnou i práškem. Auto stálo skoro 21 milionů korun.

Název podnikového hasičského sboru v chemičce se od války několikrát změnil. Současné pojmenování HZS Unipetrol RPA platí od roku 2007. Nyní má sbor celkem 75 zaměstnanců, z toho 63 jsou výjezdoví hasiči rozdělení na tři směny. Sbor se od krajských hasičů liší zaměřením na průmyslové prostředí, kde je vysoký stupeň nebezpečí. Mimo areál je sbor specialistou na likvidaci havárií autocisteren převážejících zkapalnný etylén. Hasiči z chemičky vyjíždějí ven i k jiným mimořádným událostem, úrazům a dopravním nehodám mezi Mostem a Litvínovem. V areálu a okolí zasahují v průběhu roku v průměru u 40 požárů a na kontě mají i stovky asistencí při různých technických problémech.

Jejich oslava se měla konat v květnu, ale kvůli koronaviru se odložila. Hasiči měli během epidemie víc práce, protože byli v první linii. Zažili zcela novou situaci, při které museli upravit provoz na stanicích a přeorganizovat střídání směn. Ty se nesměly stýkat, což zkomplikovalo týmovou práci. Navíc pomáhali při zarážce, na kterou přijely stovky cizinců. „Zarážka byla zvládnuta bez nákazy v areálu. K úspěšnému zvládnutí přispěla rozsáhlá opatření, na kterých se podílelo mnoho zaměstnanců společnosti,“ uvedl velitel hasičů. Ti zajišťovali například dovoz roušek, respirátorů, jednorázových obleků a rukavice a podíleli se na distribuci dezinfekce obcím a nemocnicím.

Ocenění veteráni a bývalí členové sboru:
Vladimír Jakubek, Josef Kučerka ml., Vladimír Franěk, Jaroslav Jirásek, Antonín Kokeš, Martin Martinovský, Zdeněk Novák, Václav Otčenášek, Zdeněk Tymich, Petr Urban, Jan Vejvoda, Eva Nováková