Ve 32 letech se mostecká inženýrka stala poslankyní, nejmladší z Ústeckého kraje.

„Bude to jiná práce, jiný svět, ale pro mě je důležité, že to opět bude práce pro lidi," řekla žena, která je jedenáct let mosteckou zastupitelkou.

Už ví, že bude mít dva asistenty. Jedním z nich bude Marta Hartmannová, členka KSČM, druhého ještě vybere. Manžel Václav to ale nebude, i když volil KSČM a dal manželce preferenční hlas.

Aulická bude ze svého poslaneckého platu odvádět straně 15 procent ze své hrubé mzdy. Dosud to dělala jako vedoucí oddělení výkaznictví zdravotní péče v mostecké nemocnici. Žije ve Vtelně, ale jako poslankyně bude přechodně bydlet v Praze, v budově, kde sídlí ústředí KSČM.

Druhá v historii

Aulická je v novodobé historii teprve druhým členem okresní KSČM, který se po roce 1989 dostal do parlamentu. Naposledy to byl mostecký komunista Josef Houzák, který byl poslancem v letech 1996 až 2002, kdy zemřel a nahradil ho Zdeněk Maršíček z Chomutovska. Podle Aulické pomohlo k novému úspěchu to, že KSČM má v okrese stabilní postavení a strana zároveň nabídla mladé tváře. „Lidé mají rádi omlazení," uvedla.

„Dosáhli jsme nejvyšší mety, kterou jsme si před volbami předsevzali," radoval se z úspěchu Aulické Radek Belej, předseda OV KSČM v Mostě.

Aulická navíc dostala ze všech poslanců z Mostecka nejvíce preferenčních hlasů. Podle Beleje pomohly i intenzivní kontaktní kampaň a rostoucí vliv komunistů.

Vítězství ANO na Mostecku i v kraji je ale pro komunisty překvapením.

„Předpokládali jsme, že se budeme bít o první místo s ČSSD," uvedl Belej. Má pro to ale vysvětlení: ANO vsadilo na osvědčené komunální politiky z hnutí Severočeši.cz, Vlastimila Vozku a Bronislava Schwarze. Podle Beleje je pro KSČM lepší ANO než zprofanovaná ODS.