Jedna, dva, tři, čtyři, pět… Je těžké to spočítat. Děr, hrbolů a záplat je na silnici v ulici Jandečkova jako máku. Zadní úsek téhle cesty v litvínovské části Hamr patří k nejhorším v celém okresu Most. Závad v poslední době přibylo, protože se zřízením sběrného dvora v areálu bývalého Kovošrotu zatížilo komunikaci víc těžkých aut. Jedná se přitom o obytnou zónu se zahrádkami.

„Ta silnice je opravdu nebezpečná. Nejsou tam chodníky, takže když jdu s vnoučaty, držím je za ruce a bojím se je pustit,“ sdělila Anetka Kostečková na setkání místních obyvatel s vedením města. Zahrádkářka z Hamru situaci na cestě označila za šílenou, přestože je tam třicítka.

Ulice Jandečkova v Hamru.Ulice Jandečkova v Hamru.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Na silnici totiž z některých vozíků padá přivážený odpad, například sklo či železo. Ostatní řidiči mají obavy po takové cestě jet, aby nepropíchli pneumatiky. Paní Kostečková patří k těm, kteří nepořádek na silnici uklízejí.

Zástupci města ujistili, že rekonstrukce silnice začne letos. Projektová dokumentace je na stavebním úřadu a po povolení začne soutěž o zhotovitele veřejné zakázky. „Bude tam i chodník,“ upozornil místostarosta Karel Rosenbaum. „Doufám, že se to podaří rychle vysoutěžit a rychle zahájit,“ dodal.

Původně se už mělo v tuto dobu rekonstruovat, ale došlo k prodlení kvůli změnám v projektu a plánované výstavbě kanalizace. Zda stavaři zvládnou vylepšit silnici do konce roku, zatím nikdo neví. O tom rozhodne až soutěž firem, v níž komise nebude posuzovat jen cenu, ale i nejkratší navrženou dobu prací.

Budova gymnázia v Litvínově.
Rada města rozhodla: Gymnázium se během rekonstrukce z Litvínova nestěhuje

Setkání zástupců radnice s desítkami obyvatel městských částí Hamr, Chudeřín, Lounice a Horní Ves se konalo v hamerské škole v úterý večer 23. dubna, trvalo přes dvě hodiny a obešlo se bez konfliktů. Cílem bylo zjistit, co lidi v této oblasti města trápí a odpovědět na jich dotazy. Týkaly se řady témat, ale doprava dominovala.

Komunikace budou velkým tématem i v budoucích letech, protože město chce osídlit obří louku mezi Hamrem a Janovem, na které se mají stavět desítky rodinných domů a občanská vybavenost. Radnice podala žádost o dotaci na zpracování územní studie.

„Slibujeme si od toho, že prostor zatraktivníme nabídkou bydlení pro mladé rodiny a podaří se nám zvrátit trend úbytku obyvatel,“ řekla starostka Kamila Bláhová.

Louka mezi Hamrem a Janovem. Tady se mají stavět rodinné domy.Louka mezi Hamrem a Janovem. Tady se mají stavět rodinné domy.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

S novou osadou doprava zejména v Hamru zhoustne. I proto město musí řešit další opatření - možnost ulevit současné obytné zástavbě výstavbou takzvaného Jižního obchvatu Litvínova v úseku Hamr – Lidl. Nová spojka by vedla rekultivovaným územím, kde by město muselo vykoupit část pozemků.

Pokud chystaná studie zjistí, že se dá obchvat postavit, mají na to navázat další stupně přípravy až po stavební řízení. Podle vedení města to ale potrvá léta, protože se jedná o náročný záměr a kromě řady povolení bude nutné zajistit i financování.

Pro srovnání: příprava stavby plavecké haly u Koldomu trvá přes 14 let. Výstavba rodinných domů mezi Hamrem a Janovem začne zřejmě dříve, takže město bude muset řešit, jak dostat stavební techniku na louku před vznikem obchvatu, aby nejezdila po rekonstruované silnici v ulici Jandečkova.

Tramvajové tratě v Mostě a Litvínově čeká druhá etapa modernizace.
Lidé v Litvínově se svezou novými tramvajemi. Oprava nemine ani koleje

Po Jižním obchvatu, který by odlehčil páteřní silnici v ulici Podkrušnohorská, lidé volají dlouho. Obyvatelé Hamru, Janova a nové obytné zóny u Kovošrotu by už směrem od Mostu nemuseli projíždět skrze město přes kruhový objezd U Bílého sloupu.

Dřív se náklady odhadovaly na 150 milionů korun, ale dnes by byly mnohem vyšší. Ve známém vládním dotačním programu 15 ekomiliard, ze kterého se zahlazovaly stopy po těžbě uhlí v Podkrušnohoří, se na obchvat finanční rezerva nenašla.

Beseda obyvatel s vedením města ve školce v Hamru.Beseda obyvatel s vedením města ve školce v Hamru.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Na setkání v Hamru obyvatelé požadovali také opravy silniček mezi domy a zlepšení parkování, což radnice postupně plánuje také v ulici Chemiků. Několik lidi varovalo, že řidiči často překračují nejvyšší povolenou rychlost v ulicích Chudeřínská a Lounická. „Jezdí tam jako blázni,“ postěžovala si jedna z maminek.

Městská policie slíbila několik orientačních měření, jejichž výsledky předá radnici. Ta chce posílit ve městě dopravní monitoring. Nové radary by měly snímat provoz nepřetržitě například na ulici Podkrušnohorská a záznamy o přestupcích automaticky posílat úřadu k pokutování.

Ilustrační foto.
Zákaz řízení dvojici neodradil. Hamerští policisté zasahovali dvakrát

Co se týče dalších komunikací, na besedě v Hamru se probírala i situace ve volnočasovém areálu Nové Záluží, kde stát možná už letos zahájí sanaci hráze rybníka Nová voda a vybírá firmu.

Město chce na to navázat opravou okolních asfaltových cest, které mají trhliny. Uvažuje se o variantě, že v areálu bude jeden asfaltový okruh na in-line a zbytek cest se udělá z jiného povrchu, který nebude v bývalé šachetní oblasti praskat.

Areál Nové Záluží v Litvínově.Areál Nové Záluží v Litvínově.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Lidé v Hamru připomínkovali i hrabání listí, seč trávy, ucpávání kanálů a chybějící školní hřiště, což má řešit projektant. Jeden starousedlík upozornil na vybírání popelnic potulnými sběrači, kteří nechávají odpad na zemi. „Vstávám brzy ráno do práce, vylezu na balkon a vidím je, jak otevírají popelnice,“ řekl.

Nový chodník, který se vyhne Stovce, povede od autobusové zastávky u zimního stadionu na most, jenž město spojuje s kostelním areálem a jezerem Most.
U Stovky staví nové chodníky směrem ke kostelu a jezeru Most. Podchod má zmizet

Podle velitele městské policie Martina Kliky se jedná převážně o lidi bez domova, se kterými je těžká domluva. „Když je chytneme, musejí nepořádek uklidit a pak je z místa vykážeme,“ uvedl s tím, že sběrači se přesunou dál. Je s nimi nekonečná práce.

Mohlo by vás zajímat: Náměstí v Litvínově chátrá, lidem chybí lepší zázemí. Podobné potíže má Most

Zdroj: Martin Vokurka